А що змінилось у вас самих?

Кейс Кломпенхаувер, посол Королівства Нідерландів в Україні:

Чи варто сьогодні залишатися єврооптимістом? Що стосується мене, то я бачу світло в кінці тунелю. Я радий бачити багато молодих українців, які вірять у свою країну і мріють змінити її. А ще більше я радий бачити налаштованість людей це зробити. Дух змін у країні нікуди не подівся, він тут. Одначе ми маємо усвідомити, що змінити режим – це не те  саме, що змінити систему. І це той виклик, з яким ми стикаємося прямо зараз тут, в  Україні.

Маю відзначити позитивні зміни на законодавчому рівні. Це важливо, бо якщо ти змінюєш систему, то спершу зміни правила гри. Проте, часом є незадоволення з боку бізнесу. Його представники запитують: де зміни? Але ж і відповісти на запитання, а що ж змінилося в нас самих, у чому вони самі змінилися, поки що не можуть.  Так, вони стикаються із тими ж проблемами, з складними фінансовими труднощами, тому виникає песимізм. Ось де, в першу чергу, треба міняти правила гри, після чого – змінювати самі інституції. А це складна робота, і тут успіхи поки що невеликі. Так, є питання корупції, але тут роботи не на півроку чи рік. Зміни в деяких інституціях помітні, але ці зміни радше «косметичні». Люди, які були звільнені, продовжують свою роботу в інших секторах.

Справжні реформи – це єдиний шлях повернути інвестиції в країну, і вони потребують часу і лідерів, які здатні це здійснити.

Коментарі

kazmetal l.com