ЛАБОРАТОРНІ БІДИ

Медичний бізнес переживав різні часи. Від нав’язливого страху в стилі «не йди до приватників – залікують» у дев’яностих до поваги і розуміння, мовляв, хочеш технологій та якісного обслуговування – звернися до приватної клініки. На жаль, якраз таким рівнем технологічності державні лікувальні установи вкрай рідко можуть похвалитися. До того ж часто приватні медичні заклади – це навіть не альтернатива державним, а єдиний спосіб отримати, скажімо, діагностику чи навіть лікування. Одначе, виявляється, подекуди чиновники можуть запросто «розкидатися» обладнаними високотехнологічними лабораторіями. Так, наприклад, сталося в Івано-Франківську. 

У сучасних соціально-економічних умовах категорія «безоплатна державна медицина» дедалі очевидніше перетворюється на міф. Регулярні урізання і без того куцих бюджетних асигнувань на медичну галузь, залежність від імпортних медпрепаратів, їх складників та медобладнання унеможливлюють навіть найпростішу терапію нетяжких захворювань. По суті державні лікувальні заклади всупереч Конституції України вже сьогодні в абсолютній своїй більшості перетворилися на заклади з надання платних послуг, змусивши пацієнтів оплачувати лікування через різного роду «благодійні» фонди й інші тіньові схеми та витрачати астрономічні суми на самостійне придбання ліків в аптеках. Причому про якість таких послуг краще промовчати.

Що вже говорити про складні діагностичні дослідження та лікування важких захворювань? Вихід із ситуації, що склалася, вбачається лише один: державній медицині варто перекласти частину непосильної для неї ноші на плечі приватної ініціативи, яка прозоро, без тіньових схем, використовуючи кошти пацієнтів, надавала б якісні медичні послуги, що їх з об’єктивних причин не може сьогодні запропонувати держава. Зрештою, так воно і робиться, проте якось… цікаво.

Часто-густо держава замість того, щоб всебічно сприяти реалізації приватної ініціативи у галузі медицини, навпаки ставить палки у колеса. Черговий приклад такого незрозумілого ставлення державних мужів до приватників-надавачів якісних медичних послуг нагодився в Івано-Франківську, де тамтешня влада з подачі керівництва Центральної міської клінічної лікарні виганяє з орендованих приміщень одного з лідерів лабораторних медичних досліджень регіону – приватне підприємство «Пріма МЕД».

Приміщення площею 67,9 метрів квадратних на території Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні компанія «Пріма МЕД» використовує з 1996 року.

– За цей час нами проведено реконструкцію вказаних приміщень, встановлено цегляні стіни, підведено мережі електро-, тепло- та водопостачання, – розповідає директор підприємства Роман СТЕФАНИШИН. – Ми облаштували їх найсучаснішим лабораторним обладнанням. На сьогоднішній день у лабораторії цілодобово проводяться різнопрофільні медичні дослідження європейського рівня.

Зрештою, самі медики ЦМКЛ неодноразово «грішили» тим, що рекомендували лабораторію пацієнтам поряд з аналогічними закладами. А що робити? Адже чимало видів лабораторних досліджень у державних лікувальних закладах сьогодні просто не роблять. Як то кажуть, кишка затонка: необхідне обладнання та реактиви занадто дорогі, щоб придбати їх за ті копійки, що їх виділяють на медицину з бюджету.

Оренда приміщення здійснюється підприємством на підставі договору від 24 січня 2007 року ДО № 2976. В липні 2012 року договір відповідно до угоди від 9 липня 2012 року УО №2976-4 було продовжено до 31 травня 2015 року, і орендарі, які весь цей період сумлінно сплачували орендну плату та податки до бюджету, сподівалися, що цьогоріч договір оренди їм буде продовжено знову. Та сталося не так, як хотілося. У відповідь на направлені до Івано-Франківського міськвиконкому клопотання щодо продовження договору оренди керівництво компанії отримало… відмову.

В якості причини відмови, як зазначається у підписаному першим заступником Івано-Франківського міського голови Зіновієм Фітелем Повідомленні про припинення договору оренди нежитлових приміщень від 27 лютого 2015 року вих. №255/01-15/18в, орендодавець називає необхідність «використання нежитлових приміщень площею 67,9 квадратних метрів… для потреб територіальної громади міста Івано-Франківська, а саме для потреб центральної міської клінічної лікарні». Керівництво ЦМКЛ мотивує таке рішення необхідністю вжити заходи щодо забезпечення «дотримання санітарних норм в повній мірі, організації лікувального процесу, роботи медичного персоналу та навчання студентів медичного університету», про що йдеться у Рішенні медичного ради ЦМКЛ від 19 листопада 2014 року № 10/3 «Про дотримання гігієнічних вимог та стандартів ДБН». В рішенні, зокрема, зазначається, що стаціонар лікарні сьогодні забезпечений необхідними площами на 46-47%, через що там має місце здвоєність ліжок в палатах, суміщення чистих і гнійних перев’язочних, гардеробних для відвідувачів і хворих, приміщень для ординаторських і старших медсестер і пропонується як вихід рекомендувати адміністрації звернутися до міського голови і фонду комунального майна з проханням «переглянути договори оренди з підприємцями, що займають площі в лікарні і не є критично важливими для організації лікувально-діагностичного процесу».

На перший погляд, мета начебто благородна. Дійсно, лікарня за визначенням повинна першочергово забезпечувати стаціонарне лікування людей неодмінно з обов’язковим дотриманням при цьому санітарних норм.

Утім, крім приватного підприємства «Пріма МЕД» нежитлові приміщення на території ЦМКЛ орендують ще 13 організацій. Загальна площа орендованих приміщень  становить 390,1 квадратних метри, тоді як площа приміщень, що її орендує ПП «Пріма МЕД», становить, нагадаємо, лише 67,9 квадратних метри. І це далеко не найбільше орендоване приміщення лікарні. До речі, товариство з обмеженою відповідальністю, яке орендує в лікарні найбільшу – 83,6 квадратних метри – площу, серед перерахованих у Рішенні найбільших орендарів навіть не було згадано. Цікаво, що останній договір оренди нежитлових приміщень ЦМКЛ площею – також немалою – 55,3 квадратних метри було укладено 3 грудня 2014 року, тобто вже після згаданого вище Рішення медичної ради. Тому, напевно, не так усе критично з приміщеннями у лікарні, якщо площі продовжують надаватись орендарям.

Тепер задамося питанням: а чи є ПП «Пріма МЕД» як орендар нежитлових приміщень дійсно «некритичним для організації лікувально-діагностичного процесу»? Як свідчать документи, за три неповних роки – з травня 2012-го по березень 2015-го – підприємством було сплачено до бюджету майже 755 тисяч гривень податків та інших обов’язкових платежів, а також понад 245 тисяч гривень орендної плати. Суттєве вливання до бюджету, чи не так? При цьому підприємство забезпечує зайнятість для 50 івано-франківців, які в разі закриття лабораторії ризикують потрапити на біржу праці. Та й немає сьогодні в ЦМКЛ (і не тільки там) можливостей для виконання левової частки тих лабораторних медичних досліджень, що їх сьогодні роблять у лабораторії «Пріма МЕД», а медики лікарні регулярно розписуються у безсилості державної медицини, виписуючи пацієнтам направлення на проведення тих чи інших аналізів як не до ПП «Пріма МЕД», то до інших приватників.

Додайте до цього кілька десятків реалізованих працівниками компанії соціальних проектів та сотні тисяч гривень власних коштів компанії, витрачених на благодійні програми допомоги онкохворим, дітям, молоді, хворим на цукровий діабет, вагітним тощо – і маєте далеко не повну картину того, що втратить місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, міська та обласна медицина, вигнавши з орендованих приміщень ПП «Пріма МЕД». Найбільше ж втратять тисячі мешканців краю, яких позбавлять можливості обстеження в одній з найкращих лабораторій України, що, будучи атестованою Міністерством охорони здоров’я України, маючи дозвіл і необхідні можливості для проведення цілого спектру лабораторних досліджень в сфері онкології, ендокринології, алергічних станів, інфекційних захворювань, кардіологічної патології, вірусних гепатитів, вже тривалий час суттєво доповнює лабораторну службу ЦМКЛ.

Тут варто зазначити, що позбавлення ПП «Пріма МЕД орендованих приміщень у Центральній міській клінічній лікарні рівнозначно смерті підприємства.

– У випадку припинення або відмови у провадженні дії Договору оренди унеможливлюється провадження підприємством господарської діяльності з медичної практики, – пояснює Роман Стефанишин. – Ліцензія на медичну практику ПП «Пріма МЕД» підлягатиме анулюванню, що призведе до ліквідації підприємства з усією мережею.

Річ у тім, що Ліцензія на медичну практику видана приватному підприємству «Пріма МЕД» саме за адресою: місто Івано-Франківськ, вулиця Гетьмана Мазепи, 114, де і розташовано орендовані приміщення, а відтак у разі непродовження договору оренди виконання ліцензійних умов стане неможливим, що, відповідно до вимог статті 17 Закону «Про ліцензування деяких видів господарської діяльності», є підставою для анулювання ліцензії.

Зрештою, і виїхати лабораторії з «обжитих» приміщень у ЦМКЛ буде не так просто.

– У приміщенні стаціонарно встановлено високотехнологічне лабораторне обладнання, що вимагало спеціальної невід’ємної  нероздільної реконструкції електромережі, кондиціонування, комп’ютеризації та охорони приміщення з подальшою реконструкцією ізольованого входу, та влаштування додаткових приміщень лабораторії, – говорить керівник підприємства.

Він зауважує, що все обладнання встановлене з дотриманням Держстандартів Міністерства охорони здоров’я України. Зрештою, відшкодовувати витрати на невід’ємні поліпшення, виконані ПП «Пріма МЕД», підприємству доведеться міській владі. Чи готовий сьогодні  міський бюджет понести додаткове фінансове навантаження?

У пошуках підтримки дирекція компанії звернулася до керівництва Спілки орендарів та підприємців України. І вже є перші результати: президент Спілки Віктор Хмільовський привернув до проблем приватної лабораторії увагу Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я. Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, народний депутат Ірина Сисоєнко вже надіслала першому заступнику міського голови Івано-Франківської міської ради Зіновію Фітелю офіційне звернення. Нардеп підкреслює: медична рада рекомендувала переглядати договори з підприємствами-орендарями, які не є критично важливими для організації лікувально-діагностичного процесу. «Проте ПП «Пріма МЕД» надає висококваліфіковану допомогу, веде благодійну та спонсорську діяльність, у тому числі й в інтересах учасників АТО, – наголошує депутат Верховної Ради. – Тим часом, нежитлові приміщення площею 55,3 квадратних метри, що також перебувають в оперативному віданні Івано-Франківської ЦМКЛ, надані в оренду до 31 серпня 2063 року для облаштування богослужбової каплиці з пільговим нарахуванням орендної плати розміром 1,20 гривень на рік з ПДВ. Відтак видається логічним, що оренда цього нежитлового приміщення не є критичною для організації лікувально-діагностичного процесу, а також не сприяє отриманню доходів від відчуження об’єктів комунальної власності».

Чи допоможуть парламентарі у боротьбі між приватниками та міськими чиновниками, чи почують івано-франківські чиновники аргументи і доводи на захист лабораторії – питання наразі відкрите…

Коментарі

kazmetal l.com