ЧОМУ БІЗНЕС ЗАХИЩАЄТЬСЯ… ВІД ДЕРЖАВИ

Сумнозвісні події на Сході України змусили перебратися на мирну територію багатьох підприємців. Серед них – донеччанин, керуючий партнер юридичної компанії «Правозахист України», заступник генерального директора Спілки орендарів і підприємців України Герман ТАСЛІЦЬКИЙ. Напередодні Дня підприємця редакція звернулась до нього з питаннями не лише «правничого» характеру, а й про те, як бізнес-переселенці освоюють столицю і мирну територію України.

 – Останні півтори роки підприємницької діяльності я охарактеризував би як доволі сильне і глибоке розчарування, пов’язане з невиправданими очікуваннями щодо поліпшення бізнес-клімату в країні, що тягне за собою масове згортання бізнесу та зростання безробіття. Ті питання, заради яких підіймалися люди на Майдан, залишилися відкритими, а в дечому – ускладнились.

– У чому?

– Наприклад, наскільки би ми не засуджували діяльність попереднього уряду, тоді умови ведення бізнесу були більш зрозумілі. Безперечно, потужною була корупція. Бізнес нерідко сплачував так звану «мзду». Були рейдерські захоплення. Однак Міністерство доходів і зборів формувало жорсткі, але чіткі умови роботи бізнесу. А зараз важко говорити про полегшення. При цьому, хабарництво і корупційні схеми зберігаються.

– Перед якими викликами сьогодні опинилися підприємці?

– Уведення нових податків протягом бюджетного року, зміни умов ведення бізнесу, неадекватна і непередбачувана валютна політика в державі – «букет» підприємницьких проблем. Важко перебачити, що буде завтра. Я знаю це з розмов колег, та й сам, як підприємець, не знаю, що буде з гривнею, з системою оподаткування, з державними органами влади як такими, з Україною через призму зони АТО…

– А чи просунулися ми за цей час у європейському векторі?

– Можливо виключно завдяки самим підприємцям. Але  точно не через дії влади. Хоча, можливо, ще рано робити якісь висновки. Наприклад, вселяє надію нова поліція на київських вулицях. Інша стратегія, інша ідеологія.

– Який сектор бізнесу зараз найменш захищений?

– Як не крути, малий і середній бізнес більш слабкий у стосунках з державою, ніж національні чи транснаціональні компанії, які мають зовсім інші ресурси для захисту своїх інтересів. Та й в нашій країні великий бізнес і влада – одне обличчя. Незахищеність малого та середнього бізнесу має безліч прикладів. Це проблеми з реєстраторами розрахункових операцій, і з ПДВ-рахунками, з доволі великою кількістю безробітних. Якщо в Києві ці проблеми відчуваються не так гостро і не так помітні, то за межами столиці ці больові точки одразу ж відкриваються. Показником слугують напівпорожні ринки як місця найбільшого скупчення малого бізнесу. Колись – скупчення, а тепер – спустошення… А ще рік-півтора тому жваво йшла торгівля.

– Як ви оцінюєте ситуацію, яка склалася навколо введення реєстраторів розрахункових операцій?

– У кого «мільйон», а в кого «не мільйон», це дуже складне питання. Не знаю, як з ним буде розбиратися Міністерство фінансів, але поки що, виходячи з основ нинішнього законодавства, покладатися в цьому можна тільки на чесну декларацію доходів кожного підприємця. Цим багато підприємців і будуть користуватися, аби ухилитися від податків. Але знову ж таки ми повертаємося в площину чесних стосунків підприємництва і держави. Нині бізнес ухиляється від податків тому, що сама держава створила здирницьку податкову систему. Це самозахист, але, на жаль, не від хуліганів і злочинців, а від легітимної, вибраної народом влади. Таким чином, підприємці в більшості намагаються врятувати свій бізнес та рівень достатку своїх працівників.

– Ви сам – підприємець з Донецька. З якими труднощами ви зіштовхнулися, переорієнтовуючи свій бізнес?

– На щастя, мої труднощі були більше моральні, пов’язані більшою мірою з адаптацією до іншого міста, до нових людей, з втратою звичного способу життя і звичного кола спілкування. Але це моя, окрема історія. А для більшості підприємців-переселенців реальною проблемою стала неможливість вивезення свого бізнесу з території АТО, або вивезення його з велетенськими втратами. Іноді складається враження, що більшість мешканців Києва і багатьох інших міст України ніколи не замислювалися над очевидними для нас, переселенців речами. Наприклад, про те, що переселенці з Донецької та Луганської областей, зазнали втрат не тільки від зміни валютних курсів і погіршенні економічної ситуації. Вони втратили свої домівки, промислові потужності, структурований бізнес. Доводилося в новому місті починати з нуля, маючи за плечима тільки одну цінність – досвід. Розумієте, підприємництво значною мірою існує у невід’ємному зв’язку зі своїм регіоном й індустрією, яка його уособлює. Для донецького і луганського регіону це металургійна і вугільна промисловість, послуги чи товари, спрямовані на ці галузі. Багато з них випускали відповідну продукцію, яка в одночасся виявилася непотрібною Україні. Це об’єктивна реальність. Багато людей так і не змогли себе знайти на іншій території. Найменш болісно такий переїзд пройшов для компаній і підприємців, які займалися сферою послуг та не мали промислового тягаря.

– Якого захисту потребує бізнес від влади, зокрема, від Державної фіскальної служби?

– В основному через призму перевірок і ставленні ДФСУ до конкретного підприємця. Незаконні перевірки та їх результати, незаконні рішення служби – ось камені спотикання підприємців, які звертаються до нашої юридичної компанії за захистом.

– Чи зберігається на сьогодні практика, коли фіскали приходять із перевіркою і кажуть: «От у нас план – взяти з вас такий-то штраф»?

– На жаль, недолік усієї української фіскальної системи – наявність плану. Як би не модернізували це слово, на кшталт – «очікувані показники» чи ще якось, з пісні слів не викинеш. Основним мірилом якості роботи фіскалів залишається виконання чи невиконання тих самих «очікуваних показників». При цьому зручність ведення бізнесу чи відсутність порушень у підприємницького середовища чомусь залишаються другорядними показниками, а от фінансовий результат – завжди перший. Не так яскраво, як раніше, але принципи і підходи до перевірок залишаються старими.

Дуже важко довести перевіряючому інспектору, якого запідозрили в корупційній схемі, чому він після перевірки написав позитивний акт. Система побудована так, що апріорі не порушників бути не може.

Коментарі

kazmetal l.com