ЧОМУ ЛОПАТА ШКІДЛИВА ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я

Анна РОДІЧКІНА

І костоправ, і мануальник, і хіропрактик – як тільки не називають таких лікарів. Одні остерігаються: все-таки нетрадиційна медицина. Інші ідуть як до останньої інстанції: допоможіть, якщо не ви, то ніхто. Як працює мануальна терапія і що робити, аби до неї не звертатися, ми розпитали в мануального терапевта у третьому поколінні Миколи АРТЕМЕНКА.

 Кабінет костоправа – маленьке «лаконічне» приміщення, де на столику – ціла колекція ікон.

– Боляче буде? – питаю його. Лікар відказує: ні. І посміхається. Я здогадуюся, чому. Бо знає – питає той, у кого не болить. Коли дошкуляє хвороба, таких питань не ставлять. Боляче чи не боляче – аби допомогло.

Микола Артеменко з вигляду – типовий лікар. Одягнений як лікар. Говорить як лікар. Жартує як лікар: «На лопаті, – каже, – як і на цигарках, треба писати застереження Міністерства охорони здоров’я про шкоду вашому хребту». Це він про те, що надмірні «дачні» навантаження не кращим чином впливають на організм. Але в уявленні офіційної української медицини він не зовсім лікар. Мануальна терапія в Україні вважається нетрадиційним способом боротьби з недугами, хоча багато країн уже давно визнали її цілющу силу як офіційну. Як не крути, а до мануальників-костоправів люди все одно йдуть, а якщо припинити щось не можна, то краще, кажуть цей процес очолити…

– В Україні така практика на належному рівні не розвинена, на превеликий жаль, хоча якщо є люди, котрим це допомагає, то, очевидно, треба переосмислювати підходи. Ось у Сполучених Штатах, наприклад, у загальну медичну практику вже введено обов’язкову посаду хіропрактика. Чому? Тому що багато захворювань у такий спосіб можна лікувати без операційного втручання, ба більше – навіть безмедикаментозно. В нас же ніхто не сприймає таких аргументів, цим можливостям геть не дають розвитку. Особливо критично ставляться до мануальної терапії хірурги, – розводить руками медик.

Грає проти мануальників і безмедикаментозність такого лікування, що не до вподоби великим гравцям фармакологічної галузі.

Лікар, який щодня працює над здоров’ям опорно-рухового апарату людей, наголошує: і менеджер з продажів, який увесь день проводить за комп’ютером, і шахтар чи слюсар, який стоїть усю зміну на ногах і займається тяжкою фізичною працею, шанси на здоровий хребет мають однакові. Точніше, однаково малі.

– Якщо взяти старше покоління, то воно, мені здається, більш здорове, аніж ми. По-перше, екологія. По-друге, спосіб життя. Зараз люди страждають від двох крайнощів: або гіподинамія, від якої потерпають офісні працівники, або тяжка праця, яка теж нічого спільного зі здоров’ям не має.

Вправними пальцями він проводить по спині. Потім обертає людину на бік і ніби вирівнює. На якусь мить здається, що в Миколи не руки, а щупальці.

– Медики кажуть, немає здорових людей, є погано обстежені. Це стосується, зокрема, здоров’я хребта і опорно-рухового апарату теж?

– Так, і тут теж. Занадто багато факторів, які погано впливають на наш хребет.

– А ви от – здорова людина?

– Я – ні. Намагаюся, звісно, тримати себе в тонусі – спорт, фізичні вправи, але дається взнаки те, що робочий день проводжу у нефізіологічній, тобто неприродній позі. Виходить, чоботар без чобіт.

Про Миколу Артеменка ми дізналися випадково. У колеги з редакції сталася біда – застудила поясницю: «Не можу ні розвернутися, ні сісти, ні стати – спина болить». На те отримала сто порад і одну зверху. Але всі вони завершувалися підбадьорюванням, мовляв, треба потерпіти, це така річ, що швидко не минає. «Минає», – сказав колишній пацієнт Артеменка, який все це слухав збоку. І дав номер телефону мануального терапевта.

– Я вже був морально готовий до інвалідного візка, – розповідає інший пацієнт Артеменка, очільник однієї з впливових столичних організацій. – Медики авторитетних приватних і державних клінік розводили руками: тільки операція, але гарантій не даємо… Один знайомий хірург, у кабінет до якого я зайшов заледве пересуваючи ногами і з ціпком, оглянув мене і сказав: «Ну що, друже, лягай, будемо оперувати».

Але надії обійтися без «оперативного втручання без гарантій» не покидали. Слово за слово – хтось порадив звернутися до молодого, дуже молодого лікаря.

– Здавалося, гірше вже не буде. Тоді Миколі було ще тільки двадцять п’ять, але в тій ситуації мені було не до сумнівів. Я не пішов – полетів до нього. І за певний курс лікування він мене поставив на ноги, – говорить чоловік. Ми спілкуємося з ним, прогулюючись по затишному подвір’ю перед кабінетом лікаря. Дивишся на статного чоловіка – і не віриш, що з ним сталася така біда.

Шлях до здоров’я лежить через контакт лікаря і пацієнта, переконаний мануальний терапевт. І через віру. Віра пацієнта в одужання, якби пафосно це не звучало, збільшує шанси на хороший результат в геометричній прогресії. До мануального терапевта приходять з останньою надією. Коли далі – або операція, або вже нічого. Коли всі розвели руками.  Коли прогнози офіційної медицини звучать як вердикт.

– Але навіть у таких складних ситуаціях люди приходять з надією, – говорить Микола Миколайович. – Недарма кажуть: надія ніколи не помирає. Тому-то і важливо знайти контакт із пацієнтом, оту невловиму ниточку, коли хворий повірить лікареві, повірить у нього, а значить, і в себе самого.

Що можна встигнути за двадцять хвилин? Практично нічого. За двадцять хвилин не збереш холодильник, не скрутиш стола, не пошиєш сукню. А «відремонтувати» хребет можна. За такий короткий візит Микола Миколайович «полагодив» нашу колегу, яку ми вже морально налаштовували терпіти біль, як мінімум, кілька днів, а то й тиждень. Щоправда, аби впоратися з більш складними хворобами, потрібно кілька таких візитів. Скільки саме, лікар визначає індивідуально. І тут виринає питання, яке цікавить усіх: ціна. Не можу не поставити його Миколі Миколайовичу. І, знаєте, відповідь доволі несподівана.

– Мабуть, із добру половину пацієнтів обслуговую безкоштовно. Коли мова йде про здоров’я, людина готова платити будь-які гроші. Особливо коли болить. А якщо їх немає, то що? Наприклад, вагітних жінок приймаю безкоштовно. Іноді бачиш – не може людина заплатити, а страждає. І, може, це моя місія – спинити її біль.

Фахівці в один голос твердять: мануальна терапія хоч і вимагає ґрунтовного знання людського тіла і медичної освіти, але без дару тут не обійтися. І хтозна, в чому той дар виявляється. Може, сильна біоенергетика, а може, спадковість.

– Я відчуваю руками тіло. Це важко пояснити. Руки дають мені ту інформацію, яку не можуть дати очі.

– А ще кажуть «біотоки»…

– Кажуть, так, і це тепер доведено на науковому рівні. Вчені визнали: є біополе, і біотоки. Все це в дійсності працює. Біоенергетика грає, очевидно, немалу роль. Потрібно мати певне відчуття.

Микола, наприклад, – костоправ у третьому поколінні. Його батько і дідусь теж ставили людей на ноги дотиками рук. З дитинства хлопчик бачив, як батько приймає пацієнтів. Черги в його маленький кабінетик вишиковувалася ще зранку. А на кушетці творилися справжні дива. Одного разу, надивившись, як вправно тато орудує з шийними хребцями пацієнтів, хлопчина і собі вирішив спробувати. На кому? Та на татові ж. Схопив його за шию і давай крутити, але після такого «лікування» батькові довелося ще по-справжньому лікуватися. Це була, звичайно, лікарська помилка і перший лікарський урок, який сьогодні костоправ згадує з посмішкою. Тільки коли старший Артеменко побачив зацікавленість хлопця і його спроможність уже робити перші кроки, почав потихеньку відкривати для сина завісу професії. Підлітком Микола вже добре знав, що й до чого в людському тілі. А коли прийшов час робити свій профорієнтаційний вибір, особливо не замислювався, куди йти. Можливо, навіть і не він вибрав медичний фах, а медицина сама його вибрала? Закінчивши Національний медуніверситет імені Олександра Богомольця, працював на «швидкій», щоб краще зрозуміти професію. Та «мануальної» практики не покидав ні на мить.

– Людина в принципі має нести добро, а коли мова йде про медика – і поготів, – усміхається Микола Миколайович. На стіні в його кабінеті висять плакати «Асоціації учасників АТО Вишгородщини». Лікар пояснює: не було приміщення, де б складувати допомогу для солдат, тож запропонував своє приміщення.

– Взагалі громадська робота мені близька. Зараз здобуваю другу вищу освіту – юридичну, аби і громадським діячем бути не гіршим, ніж медиком.

Що лікує мануальний терапевт? Тут цілий спектр хвороб: від порушень опорно-рухового апарату до підвищення статевої активності. Нерідко на прийом до костоправа приходять жінки після пологів. Під час вагітності і пологів у залежності від їхнього рівня складності внаслідок розходження тазо-стегнових кісток відбувається зміщення центру ваги. І вони не завжди повертаються у те положення, в якому вони мали би знаходитися. Відтак жінок турбує біль у районі поясниці, відчувається дискомфорт при ходінні, може навіть бути перекіс тазу, що спричиняє укорочення однієї з кінцівок. Упоратися з цим теж цілком по силам мануальному терапевтові. Але найважливіше – це профілактика. До хорошого мануального терапевта середньостатистичному офісному працівникові бажано було би потрапляти для профілактики раз на рік. Те ж саме стосується дітей, які, навантажені шкільними рюкзаками і засиджені перед новомодними ґаджетами, геть забувають про те, що таке бігати надворі, ганяти м’яча чи грати в квача. А без м’яча і квача – сколіоз тут як тут. Однак знайти хорошого костоправа – нелегка робота.

– А ви б свої кістки чужим рукам довірили?

– Довірив би. Тільки хорошому. Маючи певні проблеми, шукав грамотного фахівця для себе серед колег. Однак поки що пошуки не увінчалися успіхом. А пацієнти іноді розповідають такі історії, що і сміх, і гріх. Один «знавець» нібито витягує хребці пилососом. От я б у нього поцікавився, як впливає потужність пилососа на ефект.

Кажуть: суть у дрібницях. Освіта, любов до людей, біоенергетика, вправність мають для медика глобальне значення. Але от вам маленька дрібничка – почуття гумору, а як змінюється суть.

Коментарі

 1. Health сказав:

  Thank you, I’ve just been looking for info about this topic for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what about the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 2. Buty Jeansowe сказав:

  I have been browsing on-line greater than 3 hours as of late, but I never found any attention-grabbing article like yours. It’s beautiful price enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made excellent content material as you did, the net will be a lot more helpful than ever before. “I thank God for my handicaps, for through them, I have found myself, my work and my God.” by Hellen Keller.

 3. HealthLaw сказав:

  I simply wanted to develop a brief comment in order to appreciate you for all the splendid concepts you are giving on this site. My considerable internet search has finally been rewarded with useful facts and strategies to go over with my companions. I would believe that many of us readers are unequivocally endowed to dwell in a really good site with very many brilliant people with interesting solutions. I feel pretty lucky to have discovered your webpage and look forward to so many more enjoyable moments reading here. Thank you once again for everything.

 4. ApartmentRatings сказав:

  Excellent blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 5. Home Improvement сказав:

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific web site.

 6. Home Improvement сказав:

  You have brought up a very great details , thankyou for the post.

 7. EuropeanTourPackages сказав:

  I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 8. News сказав:

  It is in reality a great and useful piece of info. I’m glad that you simply shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 9. gshguide.com сказав:

  Valuable information. Fortunate me I found your site by chance, and I am shocked why this coincidence did not came about earlier! I bookmarked it.

 10. Generally I don’t read post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great article.

 11. odziez bhp gorzow сказав:

  magnificent points altogether, you just won a emblem new reader. What may you recommend about your put up that you just made a few days ago? Any positive?

 12. Home Improvement сказав:

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 13. online stores сказав:

  Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 14. klejenie rur pp сказав:

  Thank you, I’ve recently been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the best I have came upon so far. But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the supply?

 15. Metallzäune сказав:

  I just couldn’t leave your website prior to suggesting that I actually enjoyed the usual info a person provide on your guests? Is gonna be again regularly in order to investigate cross-check new posts.

 16. Home Improvement сказав:

  You have brought up a very good details , appreciate it for the post.

 17. Thanks for sharing excellent informations. Your website is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What a great web site.

 18. Home Improvement сказав:

  Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, great written and come with approximately all significant infos. I would like to see more posts like this.

 19. application сказав:

  Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 20. Fashion сказав:

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 21. News сказав:

  Good – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 22. News сказав:

  Hey, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 23. As soon as I detected this website I went on reddit to share some of the love with them.

 24. News сказав:

  What i don’t understood is if truth be told how you’re not actually much more well-favored than you might be now. You’re so intelligent. You understand therefore significantly when it comes to this matter, made me in my view consider it from numerous varied angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated unless it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs great. Always handle it up!

 25. Fashion сказав:

  hi!,I like your writing so much! share we be in contact more approximately your article on AOL? I need an expert on this space to unravel my problem. May be that’s you! Taking a look ahead to look you.

 26. Simply wanna comment that you have a very nice site, I enjoy the layout it really stands out.

 27. News сказав:

  you are actually a good webmaster. The site loading pace is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a great process in this matter!

 28. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this prior to. So nice to uncover somebody with many original thoughts on this subject. realy appreciate beginning this up. this fabulous website are some things that is required on the web, an individual with some originality. valuable work for bringing something new for the net!

 29. News сказав:

  Good – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 30. News сказав:

  Enjoyed reading through this, very good stuff, appreciate it. “Talk sense to a fool and he calls you foolish.” by Euripides.

 31. Hi there very nice web site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds also…I’m glad to seek out a lot of useful information here in the publish, we want develop more techniques on this regard, thank you for sharing.

 32. Obat kutil kelamin сказав:

  Ciri Kondiloma

  Hey there would you mind stating which blog platform you�re using? I�m going to start my own blog soon but I�m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different…

 33. Gorzow сказав:

  Only wanna input that you have a very nice website , I the design it really stands out.

 34. News сказав:

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!

 35. I will let you know if its work for me too. Thank you for sharing this beautiful articles. thanks a lot .

 36. News сказав:

  I will immediately clutch your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me recognise in order that I may subscribe. Thanks.

 37. !EmeRy EPS сказав:

  I merely have to advise you that I am new to writing and thoroughly loved your website. Very possible I am going to bookmark your blog post . You truly have extraordinary article material. Appreciate it for telling with us your favorite internet report

 38. Metroclick@ сказав:

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 39. Faytech North AmerIca: сказав:

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 40. Fashion сказав:

  Thank you for helping out, wonderful info. “If at first you don’t succeed, find out if the loser gets anything.” by Bill Lyon.

 41. try this сказав:

  I just want to say I’m very new to blogging and actually liked this blog site. Probably I’m want to bookmark your website . You surely have excellent well written articles. Thank you for revealing your web site.

 42. obat wasir luar bengkak сказав:

  Obat Wasir rumahan

  Very Good Articles, much information here thanks a lot for the information,

 43. kutil kelamin normal сказав:

  kutil kelamin lelaki

  Very Good Articles, much information here thanks a lot for the information

 44. nyeri pada kemaluan pria сказав:

  obat sipilis alami daun sirih

  Very Good Articles, much information here thanks a lot for the information

 45. obat jamur kutil kelamin

  very good articles, educate, thank you for the information,

 46. Cara Menghilangkan Penyakit Kutil Kelamin

  Obat Kutil Kelamin di Bandung#https://medium.com/@datha6212/obat-kutil-kelamin-di-bandung-997e25b0c68f

 47. Jika Kutil Kelamin Dibiarkan

  waw… tambahkan semangat yah dalam menyebarkan ayat-ayat Allah dalam blog mu… tentang semangat ,,, biar tambah semangat nih yang baca

 48. cara mengecilkan wasir

  sangat sangat membantu sekali

 49. Jual Obat Herpes Genital Dan Herpes Simpleks Di Malaysia

  […]The overall look of your website is excellent, let neatly as the content material![…]

 50. Penyakit Kutil Kelamin Pada Ibu Hamil

  jual obat kutil kutil kelamain

 51. Gejala Awal Kutil Kelamin Pada Wanita

  awesome

 52. Obat Wasir Yg Ampuh сказав:

  Obat Sembelit Yang Aman

  We like to honor many other world wide web sites around the internet, even if they are Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for putting up.

 53. Obat Menghilangkan Kutil Kelamin

  awesome

 54. cara menghilangkan kutil di kepala

  awesome

 55. cara menghilangkan kutil dengan cuka

  thanks

 56. Apakah Itu Suntikan Hpv сказав:

  Kutil Kelamin Masih Kecil DiKota Bandung

  Pin BB DA4C5F4E.

 57. faktor kutil kelamin сказав:

  kutil kelamin ketika hamil

  terimakasih

 58. obat kutil pada kulit сказав:

  obat kutil di jari tangan

  sangat bermanfaat sekali

 59. Obat Ambeien Ambeclear

  terimakasih masta

 60. Berak Darah Sakit Apa Ya

  terimakasih masta

 61. obat jamur kutil kelamin

  terimakasih masta

 62. Cara Menyembuhkan Ambeien Bengkak

  bagus sekali

 63. karaj сказав:

  Remarkable things here. I am very satisfied to look your article.

 64. Obat Alami Kutil Di Kelamin

  terimakasih

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

kazmetal l.com