ЖИТИ ВЛАСНИМ РОЗУМОМ

Анатолій КАРПЕНКО – людина в Києві відома. Свого часу обирався депутатом районної та міської ради кількох скликань. Рік тому знову став депутатом Київради від партії «УДАР» і очолив постійну комісію з питань торгівлі, підприємництва і регуляторної політики.

Успішний підприємець з багаторічним стажем, керівник підприємств, які забезпечували і забезпечують робочими місцями тисячі киян, зокрема, Деснянського району, президент Благодійного фонду «Дзвін надії».

Напередодні Дня підприємця портал «РоботодавецЬ» звернувся до Анатолія Яковича з проханням поділитися з нашими читачами своїм досвідом підприємця та перспективами розвитку соціально відповідального партнерства малого та середнього бізнесу та столичної влади.

– Анатолію Яковичу, почнемо бесіду, напевне, з сухих фактів вашого життєвого досвіду…

–  Закінчив сільську «восьмирічку» з Похвальною грамотою, а технікум – з дипломом із «відзнакою». Міг вступати до вишу без іспитів, але прийняв інше рішення – служити в армії. Після строкової служби вступив до Київського торгово-економічного університету, вибрав складний факультет – технологічний. А далі працював у тресті їдалень Дніпровського району. Був заступником директора об’єднання, а в 26 років очолив трест.

– Молоде – не зелене?

– На той час у тресті їдалень працювало 4200 співробітників… А згодом трест став одним із кращих у столиці. Не тому, що я такий розумний. Вдалося налагодити співпрацю з моїми викладачами з інституту, допомагала їх наука. Через якийсь час трест першим у Києві перейшов на орендний підряд, розвивали виробництво. Разом із «Київміськбудом» збудували комбінат харчування будівельників – чотири-п’ять тисяч  гарячих обідів щодня ми пакували і відправляли на будмайданчики столиці. Півкраїни приїжджало дивитися, як це працює. Свою функцію сповна система виконала тоді, коли сталася аварія на ЧАЕС – були задіяні максимальні можливості, щоб забезпечити їжею всі зміни «ліквідаторів»… А потім інтерес згас.

– Чому?

– У дев’яності роки з’являлися будівельні компанії, керівники яких не надто переймалися здоров’ям співробітників і умовами харчування… Відбувалася комерціалізація торгівлі все розпадалося, розсипалося, розбігалося. Життя змусило займатися різними питаннями, і підштовхувало до опанування різних напрямів підприємництва – займався і будівництвом, і фінансову компанію організували, створювали підприємства…

– Щоб відбулися зміни в міському господарстві такого мегаполісу як Київ, треба мати міцну економіку.

– Звичайно, все можна збудувати, впорядкувати, модернізувати! При єдиній умові – якщо працюватиме економіка. І тут без розвитку малого і середнього бізнесу не обійтися. Сьогодні, наприклад, його частка у структурі валового продукту міста, за даними Київської промислової палати, складає  80,5 відсотка. Роль влади у подальшому розвитку бізнесу досить банальна – не заважати й не ставити штучних перепон.

– Економісти кажуть, що економіка не може дати потрібного результату через поганий «інвестиційний клімат», тобто ті люди, котрі мають гроші, не вкладають їх у розвиток міської інфраструктури.

– Так, це банально, але правильно: життя киян поліпшиться, якщо буде економічне підґрунття для поліпшення. Один із шляхів цього поліпшення – інвестиційна діяльність. Той підхід, який склався на сьогодні (навіть спрощений) не допомагає активному інвестуванню. Чекаємо інвестицій з-за кордону? Але ж найвигідніший інвестор – це внутрішній інвестор. Обов’язок влади зробити так, щоб він вклав у спільну справу свої кошти.

Що я маю на увазі? Ось, скажімо, у нас є бюджет міста. Він обмежений, напружений. Дуже багато проблемних питань у місті не вирішується через відсутність фінансування. В КМДА маємо чимало управлінських структур. Хай кожна з них розробить хоча б по одному чи два реальних інвестиційних проекти, які потрібні саме цій галузі, якою вона опікується. В спортивній сфері, наприклад, ми кажемо: у нас погані стадіони, мало спортивних майданчиків. Якби Департамент у справах молоді та спорту розробив проект облаштування чи будівництва спортивного об’єкту з якоюсь комерційною складовою (земля, приміщення, кошторис) і виставив його в Інтернеті, я впевнений, що знайшлися б підприємці, котрі охоче інвестували б кошти в цей проект.

Те ж саме стосується й сфери торгівлі, побутового обслуговування та промислового виробництва. Там взагалі можуть бути десятки проектів – створення магазинів крокової досяжності, нових майданчиків з реалізації плодоовочевої продукції… Дайте конкретний проект з кошторисом, щоб підприємці не втрачали роки на пробивання проектів, які б могли принести місту користь!

– Одна з проблем столичного Лівобережжя – брак робочих місць.

– Значний недолік лівобережних районів, зокрема, Деснянського – відсутність потужних промислових підприємств. Такі виробництва, як «Радикал», «Хімволокно», Дарницький шовковий комбінат, де працювало загалом кілька десятків тисяч робітників, давно закриті. Людей просто викинули на вулицю і змусили заробляти гроші на ринках. Цехи перетворили на склади, напівофіційні структури винаймають тут приміщення і орендують землю. А територія – чимала, до того ж з повноцінним комунікаційним забезпеченням! Нині вона втрачена як для району, так і для міста. Доведеться докласти чимало зусиль, аби повернути її потенціал громаді. Треба розробити повноцінний інвестиційний проект і перетворити цю «вбиту» зону на сучасний діловий центр.

– Свій внесок у створення нових робочих місць може зробити малий і середній бізнес?

– Звичайно. Треба розробити загальноміську програму створення нових робочих місць і всіляко підтримувати підприємців, а не ганяти їх по колу. Треба, врешті, надати можливість здійснити хоча б ті проекти, що застрягли у чиновницьких кабінетах і лежать без руху роками. Скажімо, у нашого підприємства є кілька реальних проектів, якими ми займаємося не один рік. Реалізація їх може дати понад 700 робочих місць. І це тільки одне невелике підприємство! Нарешті при новій владі вдалося «розморозити» деякі проекти, і ми сподіваємося, що вже в цьому році забезпечимо роботою більше 300 мешканців Деснянського району. Наскільки мені відомо, у підприємців району було напрацьовано 17 інвестиційних проектів, які можуть забезпечити роботою 20 тисяч чоловік. Але через недолугість районної влади нічого зроблено не було, і що сталося з тими проектами невідомо.

– А це ж й вирішення економічних питань для міста і району, це наповнення бюджету!

–Я переконаний, якби влада вирішила проблему створення робочих місць в одному з найбільших в Києві житломасивів – на Троєщині, то тут би й транспортна проблема не була б такою напруженою, як сьогодні. Треба, як кажуть, лікувати причину хвороби, а не її наслідки. В чому причина нашої проблеми? Її створює щоденна міграція людей на роботу на Правий берег та назад додому. В цій міграції, за оцінками спеціалістів, бере участь до 70 тисяч мешканців Троєщини!  А це майже половина активного населення житломасиву. Але наголошую: держава повинна зацікавити інвесторів, щоб вони прийшли на Троєщину, потрібні певні преференції, прозорі умови конкурсного відбору проектів з європейським підходом…

– Але ж метрополітен не буде зайвим?

–  Ні, метро жодному великому місту не завадить мати. З гілкою метро на Троєщину – тут питання в іншому. Скажу по-простому: не треба дурити людей! Дивіться, яка б політична сила не перебувала при владі або поривалася до влади, обов’язково обіцяє троєщинцям «манну небесну» у вигляді метро. На жаль, це питання «перекочувало» до нас ще з радянських часів і «обросло» вже таким кошторисом (по деяких оцінках понад 20 мільярдів гривень), що в найближчі роки для Києва він непідйомний. Треба чесно про це казати. І тут, мені здається, було б доречне втручання на державному рівні. Бо, вибачайте, Троєщинське метро потихеньку перетворюється на «казочку про білого бичка». Причому цю «казочку» троєщинці чули і від тих, хто був при владі, і від тих, хто перебував в опозиції до влади.

– Київ – європейське місто…

– Коли чую від когось з можновладців, що Київ – європейське місто, то так і хочеться сказати: не треба бажане видавати за дійсність. У європейському місті основна «одиниця» – це громадянин із високими правами, прописаними в міжнародних хартіях. Влада звітує перед громадянами, місто живе за демократичними принципами… Нам необхідно розвивати місцеве самоврядування, надавати населенню можливість брати участь у реальному управлінні містом. Поки не буде міської політики, а буде лише міська адміністрація, говорити про те, що Київ – європейська столиця, неможливо. Кияни повинні впливати на процеси, які відбуваються в місті. Кожен мешканець має визначати, що він хоче бачити біля свого будинку – парк, стадіон чи дитячий майданчик. Тому, коли кажемо про Київ як про європейське місто, слід завжди вкладати в це поняття не тільки форму, а й зміст.

– Ви зараз депутат Київради, тобто людина наближена до влади. І маєте таку можливість впливати на процеси, які відбуваються в житті міста, щоб наблизити його до європейського рівня.

– Намагаюся впливати. Будучи головою постійної комісії Київради з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики, багато чого пропоную змінити й вдосконалити. Іноді доводиться наштовхуватися на спротив чиновників.

– Що ви маєте на увазі?

– Наприклад, я запропонував навести порядок у ярмарковій діяльності. З одного боку, ярмарки – це природньо. Але їх треба ж проводити відповідним чином. У мене таке бачення: якщо, скажімо, є ринок, а поруч проводиться ярмарок з тим же самим товаром, то це неправильно. А от покращити забезпечення якісними продуктами людей – це нормально. Є місця, де просто необхідне їх проведення, бо поруч немає ні супермаркету, ні ринку. Візьмемо вулицю Закревського на Троєщині. З одного боку там фільтраційний канал, а з іншого – житловий масив. Перекривають дорогу, і ні «швидка», ні «пожежна» не проїде нормально. Та й просто люди не можуть дістатися додому напряму, нарікають на незручності. Але найголовніше вада в такій  ярмарковій діяльності не це, а дотримання санітарно-гігієнічних норм.

– Звісно, коли надворі спека, а на ярмарку просто неба реалізується м’ясо, продається молоко, ковбаси, риба – це в ніякі санітарні правила не вписується…

– Є ветеринарні правила, якими заборонено торгівлю  продуктами, що швидко псуються, при температурі вищій, ніж шість градусів. Та тут же до масових отруєнь – один крок. Я звернувся до мера. Він дав команду заборонити. І чиновники раді старатися: заборонити так заборонити! Але ж піднімав питання не про заборону, а наведення елементарного порядку. Якщо торгуєте продуктами харчування, то потрібна лабораторія, проточна вода, вибачте, і про туалети слід пам’ятати… Мені розповідали про такий випадок. На одному з ярмарків перевірили чорницю на радіацію, а вона «зашкалює». А коли почали розпитувати торговців, звідки та ягода взялася (а нею завантажили цілу машину!), то ті зникли десь. І з машиною, і з ягодою. Де вони її продали?..

– Який же вихід ви бачите?

– Зробити паспортизацію ярмарків: кількість робочих місць, забезпечення засобами гігієни – умивальниками, вбиральнями. Прописати, де люди харчуватимуться. Даруйте, але після ярмарку на околиці району – купи сміття і всякого непотребу і плюс скарги людей.

– А можливо, створити комунальне підприємство з організації ярмаркової діяльності?

– Наша комісія і КМДА таки передала комунальному підприємству «Світоч» право організації ярмаркової діяльності. Але там не знають, що їм робити з тим правом. Функції є, а грошей немає.

– І «МАФіозні питання» у Києві поки що погано вирішуються.

– На жаль, не завжди підприємниці працюють законно. В усьому потрібно розібратися. Ось візьмемо проблему з малими архітектурними формами, так званими МАФами. Ця проблема з’явилася не сьогодні. Нинішньому мерові Віталію Кличку дісталася вона «у спадок», і він реальними діями показує, що має намір її вирішувати. Ну і, звичайно,  наштовхується на спротив підприємців. За деякими підрахунками, зі 100% незаконно встановлених МАФів у Києві 30% – колишніх прокурорів, стільки ж – колишніх міліціонерів, і ще третина – це МАФи, що належать колишнім і нинішнім чиновникам і їхньому оточенню. Це – «мережевики». І тільки 5-10% справді належать малому бізнесу (кіоски з ремонту взуття, побутові майстерні). Я знаю випадки, коли таким підприємцям говорили: «Ваш кіоск розташований у двадцятиметровій зоні біля виходу з метро», і вони шукали варіанти, щоб працювати в правовому полі. А від «мережевиків» – ніякої реакції… До мене зверталися з приводу десятків незаконних кіосків. Я робив депутатські запити. А влада цього не бачить. Натомість там, де працює справжній малий бізнес, «розбираються» дуже швидко.

– І все-таки, підприємництву зараз, як ніколи, потрібна відчутна допомога від влади.

– Так, це правда, і ми стараємося діяти. Наведу декілька прикладів. Постійною комісією з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики було розглянуто та прийнято 24 проекти рішень Київської міської ради – регуляторних актів, окремі положення яких спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між Київрадою, КМДА та суб’єктами господарювання. В результаті їх розгляду та опрацювання підготовлено 21 експертний висновок про відповідність проектів регуляторних актів вимогам статей 4 та 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Серед найбільш резонансних рішень – регуляторних актів  для міста Києва, з метою впорядкування розміщення тимчасових споруд,   розглянуті та прийняті рішення Київської міської ради  «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 24 лютого 2011 року №56/5443 «Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі в утриманні об’єктів благоустрою м. Києва та внесення змін до деяких  рішень Київської міської ради» та  від 24.12.2014 № 746/746 «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві».

– Анатолію Яковичу, напевне, ви погодитеся, що від благополуччя підприємництва багато в чому залежить й вирішення соціальних питань.

– Ось що говорить офіційна статистика: близько 20 мільйонів українських громадян потребують цього року субсидій, щоб хоч якось вижити. І ще не відомо, чи зможуть її отримувати. У держбюджеті «соціалку» урізано до критичної межі, а її фінансування передбачається здійснювати навіть за рахунок оподаткування пенсіонерів… І якщо держава і раніше не надто сумлінно виконувала навіть передбачені законодавством норми щодо соціального захисту найменш забезпечених верств населення, то тепер уряд взагалі перекладає на самих громадян розв’язання проблем фінансово-економічної кризи.

– Як в таких умовах жити людям?

– Відповідь на це питання бачимо, насамперед, у тій же Європі, де окрім державних програм і соціальних стандартів існує також соціально відповідальний бізнес. Діє, власне, система, яку можна, мабуть, назвати своєрідною «екстреною» соціальною допомогою. Елементи такої системи були напрацьовані й у нас (не зважаючи на перешкоди, які чинила влада). Скажімо, крім потужних фондів провідних бізнесових структур, сформувалася широко розгалужена мережа різноманітних благодійних фондів із масовим залученням до участі в них малого та середнього бізнесу. Величезна цінність цього процесу полягає в тому, що благодійні фонди місцевого, так би мовити, значення найбільш наближені до життєвих реалій і спроможні найоперативніше реагувати на конкретні проблеми та потреби людей.

– Маємо приклади?

– Зокрема, наш Благодійний фонд «Дзвін надії» одним із пріоритетних напрямів визнав питання у сфері охорони здоров’я. Завдяки співпраці фонду з мережею аптек «Гарант Медфарм» у Деснянському районі стали значно доступнішими ліки для тисяч пенсіонерів та малозабезпечених мешканців Троєщини. До речі, саме доступність лікування для найменш захищених верств населення стала однією з основних точок прикладання зусиль більшості вітчизняних благодійних фондів та громадських організацій.

Мабуть, не треба пояснювати, наскільки важливе для людей функціонування цієї системи в нинішніх умовах, а тим більше – після «реформування» системи охорони здоров’я, де скоро, грубо кажучи, сам вхід у медичний заклад стане платним…

– Підприємництво вимагає не тільки преференцій у соціальній галузі, а й відповідної державної регуляторно податкової політики, яка б мотивувала його вийти з «тіні».

– Нас роками переконували в тому, що «в тіні» перебуває ледь не половина вітчизняної економіки. Зараз про це не йдеться. Натомість з’явилася досить дивна ідея щодо виведення «з тіні» зарплат: нараховуй, мовляв, усе «по-білому» й отримуй майже 60 відсотків знижки відрахувань на фонд зарплати. Навіть для просто мислячої людини тут очевидна кричуща дискримінація тих, хто завжди працював чесно. Їм – жодних знижок! А той, хто досі шахраював, буде у виграші, якщо наважиться платити «білу» зарплату. Але навряд чи знайдуться такі. Бо, як заявляв Прем’єр-міністр пан Яценюк, усе ще може бути переглянуто… Після зауважень МВФ!

Звичайно, як ніколи нам потрібна допомога звідусіль. Але ж необхідно жити й власним розумом.

– Жителі району часто скаржаться на невпорядкованість квартальних проїздів, дитячих площадок, спортивних майданчиків. У Вас є план що з цим робити?

– Так, я запропонував жителям району взяти участь у створенні плану двору, території, яка прилягає чи об’єднує декілька будинків. Що я маю на увазі – нехай жителі визначаються самі, що вони хочуть бачити у своєму дворі: спортивний майданчик, дитячий майданчик, парковку для особистого транспорту чи ще щось. Оформимо це в вигляді наказу для депутата і депутат буде мати можливість усе це виконати.

Я думаю, що така співпраця виборців і депутата дасть хороший результат. Я в це вірю.

Коментарі

 1. Lanqier Comfort Buty сказав:

  Hi my family member! I want to say that this article is amazing, great written and come with almost all important infos. I’d like to look extra posts like this.

 2. Home Improvement сказав:

  F*ckin’ awesome issues here. I am very satisfied to see your post. Thank you a lot and i’m having a look forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 3. artykuly bhp hurtownia сказав:

  Hi there very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info right here within the submit, we want develop extra techniques in this regard, thank you for sharing.

 4. News сказав:

  Merely wanna input on few general things, The website style and design is perfect, the content is rattling excellent. “War is much too serious a matter to be entrusted to the military.” by Georges Clemenceau.

 5. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 6. zgrzewanie rur pp czas сказав:

  Some really nice and utilitarian info on this internet site, as well I think the layout contains superb features.

 7. Zaun Polen сказав:

  I got what you intend, appreciate it for putting up.Woh I am happy to find this website through google. “Don’t be afraid of opposition. Remember, a kite rises against not with the wind.” by Hamilton Mabie.

 8. Home Improvement сказав:

  I must show appreciation to the writer for bailing me out of such a dilemma. Just after surfing through the world-wide-web and meeting techniques that were not productive, I was thinking my entire life was gone. Living minus the solutions to the difficulties you have sorted out through the blog post is a critical case, as well as the kind that could have negatively affected my career if I had not encountered your site. The training and kindness in taking care of a lot of things was helpful. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a subject like this. I can now look forward to my future. Thank you very much for this expert and sensible guide. I won’t be reluctant to refer the website to anyone who should receive assistance on this subject.

 9. Google.Pol сказав:

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 10. News сказав:

  Regards for helping out, wonderful information. “Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.” by Tallulah Bankhead.

 11. Well I truly enjoyed reading it. This post offered by you is very useful for proper planning.

 12. Real nice pattern and fantastic content material , nothing else we need : D.

 13. Well, this Thursday I read through a couple of your posts. I must say this is one of your better ones. x

 14. bathroom remodel сказав:

  Good write-up, I am normal visitor of one¡¦s web site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 15. Kindergeld Zmiany сказав:

  Good write-up, I’m normal visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 16. Fashion сказав:

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website :).

 17. News сказав:

  I regard something really special in this internet site.

 18. WWW сказав:

  It is in point of fact a great and useful piece of info. I am glad that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 19. Tworzenie Stron WWW Cena сказав:

  I think this internet site has some real fantastic info for everyone. “Variety is the soul of pleasure.” by Aphra Behn.

 20. Faytech North America) сказав:

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 21. EmEry EPS& сказав:

  I really want to notify you that I am new to wordpress blogging and thoroughly enjoyed your webpage. Quite possibly I am going to store your blog post . You literally have superb article materials. Get Pleasure From it for expressing with us your main website report

 22. Fashion сказав:

  Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post is just spectacular and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 23. metRoclick@ сказав:

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 24. you could check here сказав:

  I just want to tell you that I am just all new to blogging and actually loved your page. Almost certainly I’m want to bookmark your site . You definitely have beneficial articles. Appreciate it for revealing your website page.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

kazmetal l.com