УВЕСЬ СПЕКТР ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА

Олександр СУШКО

Свій погляд на те, як відбуваються процеси євроінтеграції, презентували учасники Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС. Власними євроінтеграційними тріумфами сама Платформа поки що не похвалиться – її  офіційно було створено лише в квітні. Тож поки що можна тільки робити прогнози.

Процес становлення Платформи громадянського суспільства (ПГС) Україна – ЄС був складним і тривалим. Певний час пішов на те, щоби Платформа розпочала свою роботу. Що таке Платформа громадянського суспільства? Це формальна інституція, створена згідно з Угодою про асоціацію. Разом з цією інституцією Угода про асоціацію регламентує ще кілька органів, а саме: Раду асоціації – міжурядовий орган співпраці, Комітет асоціації – теж міжурядова структура, проте нижчого рівня, та Парламентський комітет асоціації – орган співпраці між ВРУ та Європарламентом. А Платформа громадянського суспільства – це інструмент взаємодії між громадянським суспільством України та країн-членів ЄС. Власне, тому ми й підкреслюємо: це не просто ще одна ініціатива по співпраці з ЄС, а вже реалізація Угоди, практичний крок до того, аби впроваджувати Угоду в її конкретних складових, створювати відповідні структури, які, в свою чергу, займаються своєю частиною роботи з імплементації Угоди.

Інструмент інтеграції

Які ж функції ПГС? Ми вже маємо чималий досвід, напрацьований за роки роботи і з органами ЄС, і з європейськими громадськими організаціями. То що ж нового в цій Платформі? Декілька нових елементів були привнесені завдяки створенню ПГС. Насамперед, ЄС спирається на власну напрацьовану десятиліттями європейську інституційну традицію. Тими, хто розробляв Угоду, ПГС була задумана як інструмент інтеграції України до такої інституції ЄС, як Європейський соціально-економічний комітет. Це потужна інституція, яка базується в Брюселі і має багато десятиліть традиції, завдяки чому посідає своє місце в системі ЄС. Процедура була такою, що з боку Євросоюзу лише члени Європейського соціально-економічного комітету (ЄСЕК) могли бути повноправними членами цієї платформи. Однак ЄСЕК не покриває всього спектру громадянського суспільства ЄС, тому було вирішено в ході переговорів, що в статусі спостерігачів у Платформі будуть брати участь і організації, що не є членами ЄСЕК.

Платформа громадянського суспільства Україна – ЄС офіційно була створена 16 квітня цього року в Києві. Відбулися установчі збори, де було обрано керівництво і ухвалено регламент. Мені довірено на перший період очолювати українську сторону ПГС, а моїм візаві з боку ЄС є представник польської профспілки «Солідарність» Анжей Адамчик. Структура ця доволі динамічна – вже наприкінці цього року відбудуться ротації, будуть інші голови і ніхто в керманичах довго не засидиться.

Платформа попри свою формальність відкрита. Засідання ПГС відбуватимуться відкрито – це зафіксовано в регламенті. Брати участь у її роботі і спостерігати вільно можуть і журналісти, і експерти, і громадські діячі. Тому коли ви побачите анонси щодо подальших засідань і зустрічей Платформи, можете звертатися до секретаріату та брати участь у цих заходах.

Корупція та енергетика

Згідно з Угодою про асоціацію основною задачею Платформи громадянського суспільства є сприяння виконанню самої Угоди. Цілі визначені доволі широко, це так.

Зараз відбувається декілька паралельних процесів усередині Платформи. Напрацьовуємо методологію, яким чином здійснювати моніторинг упровадження Угоди про асоціацію. На сьогодні українська сторона Платформи представлена 15 робочими групами, кожна з яких має свого керівника з числа членів Платформи. Ми доручили керівникам груп здійснити оцінювання нинішнього стан справ у своєму секторі, аби побачити, що змінилося за рік після підписання Угоди в тій чи іншій галузі – чи то екологія, чи то енергетика, чи то державні закупівлі… Експерти вже почали роботу й восени презентуватимуть результати. Це оцінювання матиме офіційний статус, бо згідно з Угодою про асоціацію саме Платформа є офіційною інституцією, яка дає експертні висновки до інших офіційних урядових органів Асоціації. Й оцінка буде публічною. Спершу ми винесемо її на попереднє обговорення, щоб учасники Платформи на першому етапі, а широка громадськість – на другому долучилися до обговорення тих висновків, що подадуть наші експерти. Це магістральний напрямок.

Інший напрямок діяльності ПГС – це робота над тематичними документами. Ми дійшли висновку, що для ефективної роботи потрібно з усього спектру євроінтеграційних питань вибрати пріоритетні. На установчому засіданні в квітні було вирішено, що таких пріоритетів у нас буде два. По-перше, інтеграція в енергетичній галузі. Як відомо, Україна є  членом Європейського економічного співтовариства і вже впроваджує його стандарти. По-друге, це боротьба з корупцією. Наша держава зараз переживає період, коли відбувається становлення нових антикорупційних органів, стандартів, процедур, тож ми вирішили цьому приділити свою увагу. Робочі групи Платформи будуть спілкуватися із органами ЄС, з зарубіжними експертами, з журналістами. Потрібно не тільки оцінити ситуацію, але й визначити, що варто зробити в найближчій перспективі. Це має бути реальна допомога у вирішенні питань в енергетичній галузі та у подоланні корупції, рівень якої нині в Україні надзвичайно високий.

Наша інституція не є клубом однотипних людей і однотипних організацій. Вона представляє громадянське суспільство в усій його неоднорідності та широті. Платформу формують як маленькі організації – наприклад, правозахисні, які не тримають великого штату, зате мають хорошу репутацію, так і масові організації – профспілкові об’єднання й організації роботодавців. Вони представляють широкий спектр економічних і соціальних інтересів в Україні. З огляду на це наш досвід – це пошук взаємодії в такому розмаїтому середовищі громадянського суспільства. І це дуже корисний досвід, бо раніше ці різні сегменти громадянського суспільства, можливо, не завжди і бачили, не завжди помічали одне одного, тому що діяли поодинці, самостійно. Та це ще й чудова можливість для нас самих побачити наше громадянське суспільство в такому широкому спектрі.

Коментарі

kazmetal l.com