Костянтин Богомазов: «Я був одним з перших, хто довідався про самогубство Гітлера»

Олександр Скрипник

Киянин Костянтин БОГОМАЗОВ був одним з перших радянських офіцерів, хто в ніч на 1 травня 1945 року довідався про самогубство Гітлера, а згодом брав участь у роботі спеціальної групи з пошуку й упізнанню його останків, особисто допитував медсестру фюрера й лікаря, який став свідком отруєння дітей Геббельса в підземному бункері. 95-літній ветеран Другої світової війни – чи не єдиний з нинішніх мешканців України, хто був присутній при підписанні акта про беззастережну капітуляцію гітлерівської Німеччини у Карлсхорсті. Про ці та інші події 70-річної давності він сьогодні ділиться своїми спогадами.

Богомазов з автором після виходу однієї з публікацій

Богомазов з автором після виходу однієї з публікацій

Богомазов_перегляд сімейного альбому

Богомазов за переглядом сімейного альбому

Богомазов_1945 рік

Богомазов, 1945 рік

Кейтель під час підписання Акту

Кейтель під час підписання Акту

Кребс в очікуванні відповіді 1 тавня 1945

Кребс в очікуванні відповіді 1 тавня 1945

Кребс_тоді ж 1 травня 1945

Кребс в очікуванні відповіді 1 тавня 1945

Скільки знаю Костянтина Пантелеймоновича, у нього завжди бадьорий і оптимістичний голос, за інтонаціями якого вгадується колишній військовий. Коли він принципово й емоційно висловлюється про наше неспокійне сьогодення, нізащо не скажеш, що йому йде 96-й рік. У своєму віці ветеран розвідки зберіг гарну пам’ять, чітко й логічно формулює свої думки, згадуючи події далекого минулого. Напевне такі професійні якості, як уміння запам’ятовувати деталі і витягувати їх у потрібний момент із закутків підсвідомості, залишаються на все життя.

– Я добре пам’ятаю ту ніч першого травня 1945 року, – згадує Богомазов. – Тоді мене терміново викликав до себе начальник оперативної групи 1-го Білоруського фронту  генерал Мельников і сказав, що ми негайно виїжджаємо на командний пункт 8-ї гвардійської армії Василя Чуйкова. Мельников очолював так звану центральну оперативну групу, яку створили за спеціальним розпорядженням зверху напередодні битви за Берлін. Ця група мала займатися виявленням, арештами та допитами високопоставлених нацистських злочинців, аби ніхто з них не уник відповідальності. Мене призначили начальником слідчого підрозділу цієї групи.

Ми й гадки не мали, що того дня станемо свідками історичних подій. Уже на командному пункті ми довідалися, що до розташування наших військ прибув  начальник генерального штабу сухопутних військ вермахту генерал-лейтенант Ганс Кребс нібито для проведення переговорів про перемир’я. Ми мали, якщо б виникла така потреба, проводити невідкладні слідчі дії стосовно німецьких представників, скажімо, у разі визнання їх військовополоненими. Та до цього не дійшло, і ми нарівні з іншими офіцерами штабу зацікавлено спостерігали за цим історичним дійством.

Кребс повідомив, що він прибув за дорученням Геббельса й передав від нього лист. У листі вказувалося про те, що 30 квітня о 15.50 добровільно пішов з життя фюрер і всю владу заповів Деніцу, Геббельсу й Борману. Додавався ще якийсь заповіт Гітлера, а також список нового імперського уряду, який нацистські ватажки нібито хотіли створити в обмін на припинення бойових дій. До нашого приїзду Чуйков уже доповів про все командувачу фронтом Жукову, який направив для ведення переговорів свого заступника генерала армії Соколовського.

– Як була сприйнята інформація про смерть Гітлера? – цікавлюся у Богомазова.

– Знаєте, по-різному, – відповідає він. – Від величезної радості, що таке породження зла нарешті припинило існування, до жалю за те, що не вдалося взяти його живим і привселюдно судити. Адже багато хто в нашій оперативній групі мріяв стати учасником арешту фюрера і його допитів, та не судилося. Уже пізніше я дізнався реакцію Сталіна на цю звістку. Коли Жуков йому доповів про це по телефону, він нібито сказав: «Догрався, сволота! Шкода, що не вдалося взяти живим». А потім запитав, де труп Гітлера. Жуков з посиланням на перші свідчення Кребса відповів, що труп був спалений.

– Як проходили самі переговори?

– Після приїзду Соколовського перемовини з Кребсом поновилися. Наше командування наполягало на беззастережній капітуляції. Кребс на це заявив, що він не уповноважений вирішувати питання в такій постановці. Соколовський неодноразово консультувався по телефону з Жуковим. Зрештою він передав Кребсу таку вимогу: якщо ми не отримаємо згоду на повну й беззастережну капітуляцію, то по Берліну буде нанесений удар такої сили, що відіб’є всіляке бажання чинити опір. При цьому наші представники вказували на безглуздість жертв, апелювали до почуття відповідальності гітлерівських генералів за долю німецького народу. Проте усе було даремно. Геббельс відхилив вимогу про беззастережну капітуляцію, після чого почався останній штурм.

Щодо генерала Кребса він після повернення у свій штаб пустив собі кулю в голову.

– Костянтине Пантелеймоновичу, а чи довелося Вам особисто брати участь у розслідуванні обставин смерті Гітлера?

– До складу нашої центральної оперативної групи фронту входило кілька різних підрозділів, кожен з яких вирішував свої завдання. Один з них досліджував місце спалення Гітлера і Єви Браун та знайдені трупи, інший працював з особистим дантистом Гітлера, аби за щелепою ідентифікувати особу. Для цього спеціально проводили експертизи, інші дослідження, про що вже багато написано. Мені випало допитувати медсестру фюрера, яка дала показання загального характеру про нього. Та більше запам’ятався допит доктора Кунца – особистого лікаря родини Геббельсів.

– Це вже було після завершення війни?

– Ні, це сталося третього травня. Мені повідомили, що в наше розташування прийшов якийсь німець у цивільному й хоче повідомити важливі відомості. Я наказав привести його до мене. На вигляд йому було років сорок, інтелігентної зовнішності, назвався лікарем, сказав, що знає про деякі обставини смерті ватажків третього рейху. Спершу він повідомив про самогубство Гітлера, але про це ми вже знали.

Потім він розповів про подробиці смерті дітей Геббельса.  Нібито в ніч із першого на друге травня, коли на підступах до рейхсканцелярії точилися запеклі бої, він перебував  у підземному бункері. Одне з приміщень займала багатодітна родина Геббельса. А цей чоловік був у них особистим лікарем.

Коли його покликала до себе дружина Геббельса, він звернув увагу на переляканих дітей і якийсь несамовитий блиск у очах їхньої матері. «Зараз лікар зробить вам укол, – якомога спокійніше промовила вона, –  ви заснете й не чутимете бомбування». Потім, звертаючись до лікаря, веліла: «Зробіть їм укол морфію». Коли діти заснули, вона продовжила: «А тепер беріть ампули з отрутою, кладіть кожному до рота і роздавлюйте».

За словами Кунца, від несподіванки й страху він спочатку остовпів, а потім, опанував собою і рішуче відмовився це робити. Вона обізвала його слабаком і ганчіркою, взяла ампули із синильною кислотою і все зробила сама. Лікар лише констатував їхню смерть. А за якийсь час він довідався, що й Геббельс із дружиною наклали на себе руки. Переповідаючи цю жахливу сцену, лікар дуже хвилювався, здавалося, що він і досі не прийшов до тями від усього пережитого.

– А чи довелося Вам побувати у бункері Гітлера?

– Побував. Буквально в той же день чи у наступний. Ми пішли заради цікавості. Пам’ятаю, біля входу ще валялися трупи захисників бункера, сиділи й лежали поранені німецькі солдати й офіцери. Ми зайшли усередину. Бункер справив враження потужної споруди з безліччю обладнаних приміщень, призначених для роботи й відпочинку. Одна з кімнат була пристосована, очевидно, під бар. Чого там тільки не було! Ми зроду такого не бачили і не куштували. У когось одразу ж народилася ідея: «Давайте вип’ємо за перемогу». Почали відкорковувати пляшки, але я дав команду зачекати. Остерігався, що все це могли отруїти. Тоді хтось із хлопців запропонував: «Товаришу капітане, а давайте на німцях випробуємо». Відразу ж взяли кілька різних пляшок і понесли напувати німців. Переконавшись, що все гаразд, налили й собі і випили за нашу перемогу.

– Костянтине Пантелеймоновичу, а яким Вам запам’ятався день 9 травня 1945 року?

– Ще напередодні ввечері нам повідомили, що в передмісті Берліна, у Карлсхорсті, де ми розміщувалися, відбудеться підписання акта про беззастережну капітуляцію фашистської Німеччини. І хоча ще 7 травня німці подібний акт уже підписали перед Верховним командуванням союзних військ у місті Реймсі, Сталін висловив категоричну незгоду з тим, що це було зроблено не в Берліні і не в присутності всіх представників антигітлерівської коаліції. Він домовився із союзниками вважати підписання того акту попереднім протоколом капітуляції.

Для церемонії підписання акта вибрали двоповерхове приміщення колишньої їдальні німецького військово-інженерного училища. Разом з іншими запрошеними я перебував на балконі, звідки спостерігав за цим дійством. Рівно о 24.00 до зали увійшли представники командування всіх союзних військ. З нашого боку делегацію очолювали Жуков і перший заступник народного комісара закордонних справ Вишинський. За довгими столами, застеленими зеленим сукном, сиділи генерали. У залі було багато журналістів і фотографів.

Згодом до зали ввели уповноважених до підписання акту з німецького боку. Найбільше  мені запам’ятався фельдмаршал Кейтель із маршальським жезлом у руці. Він намагався триматися гідно, демонструючи військову поставу, та все ж нервував. Мені навіть здалося, що перед підписанням у нього випав монокль, він поправив його і почав ставити підпису під документами. Ближче до першої години ночі 9 травня підписання акту завершили. Жуков привітав усіх з перемогою. У залі почався гамір, чулися радісні вигуки, усі обіймалися й тиснули один одному руки.

Богомазов_під час відзначення 90-ліття_2009Досьє:

Богомазов Костянтин Пантелеймонович народився 14 листопада 1919 року на Дніпропетровщині. Закінчив сільськогосподарський технікум і Харківське прикордонне училище. Друга світова війна для нього розпочалася в Ірані, де він керував групою, що займалася виявленням німецьких розвідників та агентів. Брав участь у боях на Курській дузі, у наступальній операції «Багратіон», у складі 1-го Білоруського фронту дійшов до Берліну. Входив до складу оперативної групи, яка займалася виявленням, арештами та допитами високопоставлених нацистських злочинців. Після війни виконував розвідувальні завдання у низці країн Центральної Європи. Нагороджений трьома орденами Червоної Зірки, двома орденами Вітчизняної війни II ступеня, Богдана Хмельницького III ступеня, польськими орденами Золотий хрест заслуги й Хрест хоробрих, багатьма медалями.

– У своїх мемуарах про ці події Жуков писав, що потім був банкет, де він не втримався і навіть пішов у танок. Чи не довелося й Вам потрапити на цей банкет?

– Так, був і я на банкеті. Тільки він проходив уже в іншому місці. Там святкування тривало до самого ранку. І генерали танцювали не шкодуючи ніг. А стрілянина на честь перемоги долинала з усіх районів Берліна.

– Знаю, що Вам ще упродовж якогось часу довелося виконувати спеціальні завдання в Німеччині. У чому вони полягали?

– Спершу мене призначили відповідальним за приймання цінностей з комерційних банків Берліна. Кілька груп у складі солдатів і офіцерів розкривали банківські сховища, вилучали все найкоштовніше і вантажівками привозили у спеціально відведене для цього приміщення. Я з помічниками приймав усе це, складав описи, акти, зважував.

– А що привозили?

– Здебільшого вироби із золота і срібла, шуби з натурального хутра і багато інших антикварних речей, награбованих нацистами по усьому світу.

– Чому на цю роль обрали саме Вас?

– І я таке ж запитання тоді поставив. А мені відповіли так: «Ми тобі довіряємо, ти чесний офіцер. Якщо щось і візьмеш собі, то менше від інших».

– Спокуса, справді, була велика…

– Хочете вірте, хочете ні, але не взяв нічого. Бійцям, які привозили з банків цінності, наприкінці  дозволив вибрати собі годинники. В основному всі брали золоті кишенькові годинники з мелодією. А в мене такий уже був. Якось фронтові розвідники подарували мені трофейний. Єдине, що своїй майбутній дружині, а вона тоді разом із мною служила в одній військовій частині, взяв з усього цього добра на подарунок гарну наволочку на подушку і накидку на ліжко. І зітхнув з полегшенням, як тільки здав усе по акту представникові банку, який приїхав з Москви. Така робота не для мене. А вже за кілька днів я знову занурився в оперативну роботу.

– У чому вона полягала?

– Ми виявляли, затримували і допитували нацистських злочинців. Разом з колегам нам довелося докласти чимало зусиль, щоб унеможливити створення ними підпільних формувань, а також притягнути їх до відповідальності. Серед арештованих найбільше запам’ятався радник розвідувального відомства нацистської партії Вальтер Ніколаї, який керував німецькою військовою розвідкою в роки Першої світової війни. На його допит неодноразово приходив Іван Сєров, який був у той час заступником Георгія Жукова по роботі в радянській адміністрації у Німеччині, а пізніше очолив КДБ СРСР. На момент арешту Вальтер Ніколаї був уже похилого віку і запам’ятався мені інтелігентністю, освіченістю й колосальними пізнаннями в області розвідки. Він уже не мав доступу до агентури абвера безпосередньо в роки Другої світової війни, проте навіть інформація про його попередню діяльність була дуже цінною  й цікавою.

– Отже, Друга світова для Вас не закінчилася у травні 1945-го?

– Можна сказати, що вона ще тривала до 1947 року. Потім я працював у Києві по лінії контррозвідки, а з 1951 по 1964 рік – у підрозділах зовнішньої розвідки, зокрема й за кордоном. Та це окрема тема для бесіди…

 

Коментарі
 1. Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Much thanks again. Awesome.

 2. My brother suggested I might like this web site.
  He was entirely right. This post actually made my day.
  You can not imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 3. xfilmywap сказав:

  I think this is a real great blog post.

 4. film semi 168 сказав:

  I appreciate you sharing this article post. Much obliged.

 5. gudang film сказав:

  wow, awesome blog.Much thanks again. Really Great.

 6. Major thankies for the post. Really Great.

 7. fashion blog сказав:

  Great, thanks for sharing this blog post. Keep writing.

 8. mp3 download сказав:

  I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 9. nbɑ 2k18 cheats сказав:

  This is one awesome article post.Really thank you! Fantastic.

 10. Muchos Gracias for your blog article.Much thanks again. Really Cool.

 11. I appreciate you sharing this article post. Great.

 12. Web Design сказав:

  wow, awesome article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 13. תפילין כשרות сказав:

  Muchos Gracias for your post. Will read on…

 14. gulicky сказав:

  I really like and appreciate your blog.Thanks Again. Keep writing.

 15. ginger pancake syrup сказав:

  I loved your blog article.Really thank you! Much obliged.

 16. ginger cocktail syrup сказав:

  Im obliged for the post.Much thanks again. Will read on…

 17. Lotto Dominator сказав:

  This is one awesome blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 18. Lean Belly Breakthrough сказав:

  Im thankful for the blog.Really looking forward to read more. Cool.

 19. buy breast pump сказав:

  Thanks so much for the post.Thanks Again. Will read on…

 20. I loved your post.Thanks Again. Want more.

 21. Great blog.Really thank you! Cool.

 22. When someone writes an article he/she retains the thought of a user
  in his/her brain that how a user can understand it. So that’s
  why this article is great. Thanks!

 23. I value the post.Really thank you! Really Cool.

 24. dwayne johnson workout сказав:

  Hey, thanks for the blog article.Much thanks again. Really Cool.

 25. here сказав:

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or
  advice. Maybe you could write next articles referring to this
  article. I want to read more things about it!

 26. นมผึ้ง сказав:

  Hi there to every body, it’s my first visit of
  this weblog; this website includes awesome and truly excellent data designed for visitors.

 27. here сказав:

  whoah this weblog is magnificent i really like studying your articles.
  Keep up the good work! You know, many individuals are looking around for this information, you could aid them greatly.

 28. Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Keep writing.

 29. Really informative blog.Really thank you!

 30. This is one awesome article.Thanks Again. Really Cool.

 31. I cannot thank you enough for the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 32. cryptocurrency youtuber сказав:

  Great, thanks for sharing this article post. Cool.

 33. charm city movers сказав:

  A big thank you for your article.Thanks Again. Keep writing.

 34. I truly appreciate this article post.Thanks Again. Awesome.

 35. office setup сказав:

  Enjoyed every bit of your post.Much thanks again. Really Cool.

 36. Enjoyed every bit of your blog.Much thanks again. Really Great.

 37. film semi sub indonesia сказав:

  Really enjoyed this post.Much thanks again.

 38. crypto love сказав:

  Major thanks for the blog post.Thanks Again. Cool.

 39. weld positioner сказав:

  I truly appreciate this blog article.Thanks Again.

 40. low cost seo toronto сказав:

  Thanks a lot for the article.Thanks Again. Much obliged.

 41. Jual Obat Kuat сказав:

  Really enjoyed this blog post.Much thanks again. Cool.

 42. Viagra and other drugs сказав:

  Thanks so much for the article post. Really Great.

 43. Jual Obat Kuat сказав:

  Really enjoyed this blog.Really thank you! Great.

 44. Jual Obat Aborsi сказав:

  Thanks again for the article post.Really thank you!

 45. VIP Financing Solutions сказав:

  Thanks a lot for the blog article.Really thank you! Keep writing.

 46. Patrina сказав:

  Im thankful for the blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 47. Motiondesign сказав:

  Thanks for the blog.Much thanks again. Awesome.

 48. japan tour сказав:

  Hi colleagues, how is everything, and what you wish
  for to say regarding this piece of writing, in my view its truly awesome designed for me.

 49. source сказав:

  Hi my friend! I want to say that this article is awesome, great written and include approximately all significant infos.
  I’d like to look extra posts like this .

 50. 3DMAX сказав:

  You ave made some really good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 51. This video post is in fact enormous, the echo feature and the picture feature of this video post is really awesome.

 52. hashflare сказав:

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall glance of your site is excellent, let alone the content material!

 53. venue finder сказав:

  Just a smiling visitor here to share the love (:, btw great pattern.

 54. Excellent web site you’ve got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days.
  I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 55. this website сказав:

  Very good information. Lucky me I came across your website by chance (stumbleupon). I ave saved as a favorite for later!

 56. for more information сказав:

  You finished approximately nice points there. I did a explore taking place the deliver and found mainly guys will commend with your blog.

 57. buy сказав:

  I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much
  more useful than ever before.

 58. viagra сказав:

  Latest Pre Paid Mastercard Auctions PrePaid Mastercard

 59. xxx porn сказав:

  I think this is a real great article post.Much thanks again. Cool.

 60. download сказав:

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no back
  up. Do you have any methods to prevent hackers?

 61. Adobe Fireworks CS5 сказав:

  Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I really like the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

 62. visit website сказав:

  Well I truly liked studying it. This post procured by you is very constructive for correct planning.

 63. source сказав:

  Now I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet
  again to read more news.

 64. yt mp3 com сказав:

  Muchos Gracias for your blog article.Much thanks again. Keep writing.

 65. Your way of describing everything in this article is in fact fastidious, all can easily know it, Thanks a lot.

 66. refinance home сказав:

  I blog quite often and I genuinely thank you
  for your information. This article has truly peaked my interest.
  I will bookmark your blog and keep checking for new information about once a week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 67. for more info сказав:

  wow, awesome blog article.Really thank you! Fantastic.

 68. I just like the valuable information you supply to your articles.
  I will bookmark your blog and check once more here regularly.
  I’m somewhat sure I’ll be informed a lot of new stuff right right here!
  Best of luck for the following!

 69. cheap сказав:

  I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and amusing,
  and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The problem is something too few folks are speaking intelligently about.

  I’m very happy that I came across this in my search for something concerning
  this.

 70. Agencia de Publicidad сказав:

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 71. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up
  something new from right here. I did however expertise
  a few technical issues using this website, as
  I experienced to reload the web site a lot of times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering
  if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google
  and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective
  fascinating content. Ensure that you update this again soon.

 72. source сказав:

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at
  this web site is really pleasant.

 73. buy Twitter Followers сказав:

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!

 74. seguridad informática сказав:

  Muchos Gracias for your blog post.Thanks Again. Will read on…

 75. cialis сказав:

  Thanks , I’ve just been searching for info about this subject for a long time and yours
  is the best I’ve found out till now. However, what in regards to the conclusion? Are you certain about the supply?

 76. jobs genf сказав:

  Thanks for all your efforts that you have put in this. very interesting info.

 77. film semi сказав:

  This is my first time visit at here and i am truly happy to read all at one place.

 78. nonton film semi сказав:

  Spot on with this write-up, I honestly think this web site needs far more attention. I all probably be returning to read more, thanks for the advice!

 79. free logo design online сказав:

  This particular blog is really educating and besides informative. I have picked up a lot of interesting tips out of this source. I ad love to visit it every once in a while. Cheers!

 80. lawyer glasgow сказав:

  not everyone would need a nose job but my girlfriend really needs some rhinoplasty coz her nose is kind of crooked*

 81. very handful of internet sites that happen to be in depth below, from our point of view are undoubtedly properly really worth checking out

 82. clomid сказав:

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering
  if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 83. VIP Financing Solutions сказав:

  What is your most noted accomplishment. They may want good listeners rather than good talkers.

 84. VIP Financing Solutions сказав:

  Say, you got a nice article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 85. pilates classes сказав:

  Thanks for the article.Much thanks again. Awesome.

 86. Muchos Gracias for your article.Thanks Again. Awesome.

 87. travesties acompanhantes сказав:

  quite useful material, on the whole I picture this is worthy of a book mark, thanks

 88. friv сказав:

  you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like

 89. Usually I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great article.

 90. Bellevue pest control сказав:

  There as certainly a lot to learn about this topic. I really like all the points you ave made.

 91. free sex сказав:

  Thanks-a-mundo for the blog.Thanks Again. Fantastic.

 92. Keep up the good piece of work, I read few posts on this internet site and I conceive that your website is really interesting and has sets of good information.

 93. Escort trans Lausanne сказав:

  Wholesale Cheap Handbags Will you be ok merely repost this on my site? I ave to allow credit where it can be due. Have got a great day!

 94. free porn сказав:

  Really informative blog.Much thanks again. Really Cool. free sex gifs

 95. This page definitely has all the information I needed concerning this subject and didn at know who to ask.

 96. SEO Vancouver сказав:

  Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this site.

 97. I simply could not go away your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual info a person provide for your visitors? Is gonna be again steadily to check out new posts.

 98. worldwide news сказав:

  Thanks a lot for the blog.Really thank you! Much obliged.

 99. Khaled al badie сказав:

  Im grateful for the article post.Really looking forward to read more.

 100. for more info сказав:

  Louis Vuitton Outlet Well done ! Drinking water might have been more useful, but hey

 101. Very informative article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 102. bookkeeping services сказав:

  Just discovered this site thru Yahoo, what a pleasant shock!

 103. how to buy bitcoins сказав:

  Thanks again for the blog article. Keep writing.

 104. visit website сказав:

  qui forme. De plus cela le monde dans, expose qu aavant de c?ur bois le, le monde et et et de lotophages

 105. Security Services Sussex сказав:

  Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks for supplying this info.

 106. A round of applause for your blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 107. for more information сказав:

  Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.

 108. SEO Vancouver сказав:

  When a blind man bears the standard pity those who follow. Where ignorance is bliss аАа’аАТ‚аЂТ˜tis folly to be wise.

 109. this website сказав:

  Thank you for your article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 110. http://buy-bitcoin.site сказав:

  I cannot thank you enough for the article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 111. visit website сказав:

  Really enjoyed this blog post.Thanks Again. Want more.

 112. make money сказав:

  Really enjoyed this blog post.Thanks Again. Really Great.

 113. Say, you got a nice post.Much thanks again. Really Great.

 114. localbitcoin сказав:

  Great article.Really thank you! Really Great.

 115. If you are going for best contents like me, simply pay a visit this web page daily as it provides quality contents, thanks

 116. to learn more сказав:

  This is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info Thank you for sharing this one. A must read article!

 117. visit website сказав:

  might be but certainly you are going to a famous blogger should you are not already.

 118. click here сказав:

  Very interesting details you have remarked, thankyou for posting. I never said most of the things I said. by Lawrence Peter Berra.

 119. This is one awesome blog post.Thanks Again. Want more.

 120. for more information сказав:

  Just Browsing While I was browsing yesterday I noticed a great post concerning

 121. Bitcoin Tee Shirts сказав:

  views are fastidious in favor of new visitors.

 122. SEO сказав:

  Im thankful for the article.Really thank you! Really Cool.

 123. This website definitely has all of the information I needed about this subject and didn at know who to ask.

 124. get rich сказав:

  A round of applause for your article post.Thanks Again. Really Cool.

 125. Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this site.

 126. madonna сказав:

  This is one awesome blog post.Much thanks again. Will read on…

 127. More Bonuses сказав:

  they all are tired from white teeth thats why they put gold or silver teeth!!!!

 128. streaming semi jepang сказав:

  Im obliged for the blog article.Thanks Again. Awesome.

 129. Get More Information сказав:

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog. Really Cool.

 130. logo design online сказав:

  Thanks for the article post.Thanks Again. Cool.

 131. Lean Belly Breakthrough сказав:

  I truly appreciate this blog article. Want more.

 132. this website сказав:

  Well I really liked studying it. This post offered by you is very useful for proper planning.

 133. car wash perth сказав:

  see if there are any complaints or grievances against him.

 134. Article сказав:

  Very informative blog article.Really thank you! Really Cool.

 135. I really enjoy the blog post.Much thanks again. Great.

 136. to read more сказав:

  Well I definitely liked studying it. This tip offered by you is very useful for proper planning.

 137. Very good information. Lucky me I ran across your website by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!

 138. for more info сказав:

  What as up every one, here every one is sharing these knowledge, thus it as fastidious to read this webpage, and I used to pay a visit this blog everyday.

 139. A round of applause for your article.Thanks Again. Keep writing.

 140. This website was how do you say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Appreciate it!

 141. Very neat blog post.Really thank you! Keep writing.

 142. Incredible points. Sound arguments. Keep up the amazing spirit.

 143. Regards for all your efforts that you have put in this. very interesting information.

 144. bitcoin code app scam сказав:

  Thanks-a-mundo for the blog article. Fantastic.

 145. It as hard to come by knowledgeable people in this particular topic, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 146. Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 147. Cod Cupon Fashion Days сказав:

  pretty valuable stuff, overall I imagine this is worthy of a bookmark, thanks

 148. satta matka сказав:

  Very nice article, totally what I wanted to find.

 149. Im grateful for the blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 150. this website сказав:

  There as definately a lot to find out about this subject. I love all of the points you ave made.

 151. compare hotels сказав:

  very nice post, i certainly love this web site, carry on it

 152. more information сказав:

  imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 153. Bitcoin Code сказав:

  Thanks for sharing, this is a fantastic post.Much thanks again. Really Cool.

 154. cours javascript сказав:

  prada wallet sale ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 155. visit website сказав:

  mac makeup sale cheap I think other site proprietors should take this site as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 156. indianapolis magician сказав:

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 157. Thank you for sharing this very good article. Very interesting ideas! (as always, btw)

 158. VIP Financing Solutions сказав:

  It’а†s in point of fact a nice and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 159. VIP Financing Solutions сказав:

  There as definately a great deal to learn about this subject. I like all of the points you have made.

 160. VIP Financing Solutions сказав:

  I’а†ve recently started a web site, the info you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 161. lol. So let me reword this. Thanks for the meal!!

 162. You generated some decent points there. I looked on-line for that challenge and identified most people will go coupled with with all of your website.

 163. online college degree сказав:

  I will immediately grab your rss as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me understand in order that I may subscribe. Thanks.

 164. Healing Sessions сказав:

  What as Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Good job.

 165. iphone case сказав:

  the most beneficial in its field. Awesome blog!

 166. window shutters brisbane сказав:

  wow, awesome article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 167. Nice blog here! Also your web site lots up very fast! What host are you the usage of?
  Can I get your associate link in your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 168. click here сказав:

  Wow! Thank you! I continually wanted to write on my website something like that. Can I take a part of your post to my website?

 169. visit website сказав:

  There as definately a great deal to find out about this issue. I like all the points you have made.

 170. veilig boeken сказав:

  Say, you got a nice article. Really Great.

 171. Rivercove Residences сказав:

  You made a few nice points there. I did a search on the subject and found most folks will have the same opinion with your blog.

 172. VIP Financing Solutions сказав:

  I value the post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 173. massage gel сказав:

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 174. didim escort сказав:

  Rattling clear site, thankyou for this post.

 175. to read more сказав:

  This excellent website truly has all of the information and facts I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 176. this website сказав:

  Some really prize content on this site, saved to fav.

 177. SEO VANCOUVER сказав:

  Thank you for another fantastic article. Where else could anybody get that kind of info in such an ideal way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such info.

 178. free online games сказав:

  You have remarked very interesting details ! ps nice site. аЂа‹Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius.аЂа› by Conan Doyle.

 179. credit repair сказав:

  Thanks for your patience and sorry for the inconvenience!

 180. how to buy bitcoin jaxx сказав:

  There as definately a lot to learn about this issue. I like all the points you made.

 181. ipevo сказав:

  Very good article post.Really thank you! Much obliged.

 182. SEO Vancouver сказав:

  There is definately a lot to learn about this issue. I really like all of the points you have made.

 183. lk21 сказав:

  It as hard to find well-informed people on this topic, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks

 184. pot valet coupon сказав:

  You have remarked very interesting points ! ps decent site. I understand a fury in your words, But not the words. by William Shakespeare.

 185. iota сказав:

  Wow, fantastic blog format! How long have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The entire look of your web site is excellent, let alone the content material!

 186. ken calhoun сказав:

  Im thankful for the post.Really thank you! Cool.

 187. SEO сказав:

  I went over this internet site and I believe you have a lot of fantastic info, saved to fav (:.

 188. You created various good points there. I did a search on the topic and discovered a lot of people will have the same opinion together with your weblog.

 189. VIP Financing Solutions сказав:

  I think this is a real great blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 190. VIP Financing Solutions сказав:

  Usually I don at learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice post.

 191. VIP Financing Solutions сказав:

  It as fantastic that you are getting thoughts from this post as well as from our dialogue made at this time.

 192. VIP Financing Solutions сказав:

  It as not that I want to duplicate your web page, but I really like the design and style. Could you let me know which theme are you using? Or was it custom made?

 193. get more social signals сказав:

  you make running a blog look easy. The total look of your site is great, as well as the

 194. for details сказав:

  Really informative article post. Really Great.

 195. Owner сказав:

  running off the screen in Opera. I am not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I ad post to let you know.

 196. phantom сказав:

  web site which offers such data in quality?

 197. deutsche Online Casinos сказав:

  Looking forward to reading more. Great post.Much thanks again.

 198. TSX сказав:

  Right now it appears like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?

 199. Vancouver SEO company сказав:

  This awesome blog is really interesting and besides diverting. I have picked many useful advices out of this source. I ad love to come back over and over again. Thanks a lot!

 200. tech shopping сказав:

  Looking forward to reading more. Great article post.Really looking forward to read more.

 201. everything clothing сказав:

  Major thankies for the blog post. Great.

 202. ripped denim jacket mens сказав:

  Im obliged for the article.Thanks Again. Really Great.

 203. It as difficult to find experienced people in this particular subject, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 204. predictions сказав:

  It is really a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 205. This is my first time pay a visit at here and i am really pleassant to read all at one place.

 206. I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank God I found it on Google. You ave made my day! Thanks again.

 207. Filmes Online сказав:

  Sensible stuff, I look forward to reading more.

 208. InventHelp TV Commercial сказав:

  I truly appreciate this post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 209. bitcoincode сказав:

  site style is wonderful, the articles is really excellent :

 210. 1k daily profit сказав:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks!

 211. Say, you got a nice article.Much thanks again. Will read on

 212. nonetheless, you command get bought an edginess over

 213. kayseri arabulucu сказав:

  There is certainly a great deal to learn about this topic. I really like all the points you ave made.

 214. kayseri arabulucu сказав:

  Major thanks for the blog post.Much thanks again. Awesome.

 215. Search Advertising сказав:

  rest аА аБТ•f the аАаб‚Т€а‚ite аАаб‚Т€Т“аАаб‚Т€а‚ also reаА аЂаlly

 216. augenarzt bern сказав:

  I wanted to thank you for this great article, I definitely loved each and every little bit of it. I have bookmarked your web site to look at the latest stuff you post.

 217. thank you for all your efforts that you have put in this. Very interesting info. Truth sits upon the lips of dying men. by Matthew Arnold.

 218. Bus Charter Germany сказав:

  Very nice article, exactly what I wanted to find.

 219. for more info сказав:

  Really informative article.Thanks Again. Really Great.

 220. I visited a lot of website but I believe this one holds something special in it in it

 221. for more details сказав:

  to eat. These are superior foodstuff that will assist to cleanse your enamel cleanse.

 222. Bus charter Rome сказав:

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 223. What aаАаб‚Т€а‚ up, I would like to subscribаА аЂа• foаА аБТ– this

 224. Bus Charter Salzburg сказав:

  Really enjoyed this article post. Fantastic.

 225. best online poker us сказав:

  Muchos Gracias for your article post.Thanks Again. Really Cool.

 226. Bus Charter Lyon сказав:

  You are my inhalation, I have few blogs and occasionally run out from brand . Truth springs from argument amongst friends. by David Hume.

 227. Bus Service Germany сказав:

  pretty handy material, overall I believe this is really worth a bookmark, thanks

 228. click here сказав:

  Perfectly written content, Really enjoyed reading.

 229. this website сказав:

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the site is also very good.

 230. to learn more сказав:

  You made some really good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 231. this website сказав:

  website. Reading this information So i am glad to convey that I have a very excellent uncanny feeling

 232. click here сказав:

  Stunning story there. What happened after? Good luck!

 233. Wow! Thank you! I constantly wanted to write on my site something like that. Can I include a fragment of your post to my blog?

 234. free mobile porn videos сказав:

  Major thanks for the article post.Really looking forward to read more. Great.

 235. newest сказав:

  Of course, what a fantastic blog and educative posts, I surely will bookmark your site.Have an awsome day!

 236. I value the post.Much thanks again. Keep writing.

 237. desert safari dubai сказав:

  You ave made some really good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 238. SEO сказав:

  You are my function models. Many thanks for your post

 239. whore сказав:

  Your current article normally possess alot of really up to date info. Where do you come up with this? Just stating you are very resourceful. Thanks again

 240. bukake сказав:

  There may be noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice points in options also.

 241. industrial dryer сказав:

  This article is immensely informative and fruitful.It will help readers to take proactive decisions and update themselves accordingly. Thanks a lot for providing so valuable facts.

 242. Terrific work! This is the type of info that are supposed to be shared across the net. Shame on Google for not positioning this put up higher! Come on over and talk over with my website. Thank you =)

 243. whore сказав:

  Wow, this paragraph is fastidious, my sister is analyzing such things, thus I am going to convey her.

 244. whore сказав:

  wow, awesome post.Thanks Again. Really Great.

 245. denim boots сказав:

  wonderful issues altogether, you simply received a new reader. What could you recommend in regards to your put up that you simply made a few days ago? Any certain?

 246. click here сказав:

  Wow, amazing weblog structure! How lengthy have you been running a blog for? you made running a blog glance easy. The full glance of your web site is great, let alone the content material!

 247. coffee filter сказав:

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Google. You have made my day! Thank you again

 248. hotels сказав:

  you make blogging glance What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 249. Your style is really unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just book mark this blog.

 250. best online poker сказав:

  It as not that I want to replicate your internet site, but I really like the layout. Could you tell me which style are you using? Or was it especially designed?

 251. I visited a lot of website but I conceive this one has something special in it in it

 252. magnificent issues altogether, you just won a brand new reader. What might you suggest in regards to your publish that you just made a few days in the past? Any certain?

 253. jiaogulan tee kaufen сказав:

  Thanks for another wonderful article. Where else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such information.

 254. padre pio сказав:

  I’а†ve read various exceptional stuff right here. Surely worth bookmarking for revisiting. I surprise how lots try you set to produce this sort of great informative internet site.

 255. funny сказав:

  Im thankful for the blog post. Want more.

 256. online casinos сказав:

  Regards for this wondrous post, I am glad I detected this web site on yahoo.

 257. You have made some decent points there. I looked on the web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 258. Lisa Ann free porn сказав:

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 259. didim escort сказав:

  wonderful points altogether, you simply won a new reader. What may you recommend in regards to your publish that you made a few days in the past? Any positive?

 260. CSGO BETTING сказав:

  Im thankful for the blog post.Thanks Again. Really Cool.

 261. magnificent points altogether, you simply gained a emblem new reader. What might you suggest about your post that you made a few days in the past? Any positive?

 262. back pain bradenton сказав:

  That is a great tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very precise information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 263. vancouver seo consulting сказав:

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the website is also really good.

 264. Thank you for your blog article.Much thanks again. Fantastic.

 265. Thanks so much for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 266. drivers epson сказав:

  Thank you ever so for you blog.Really thank you! Cool.

 267. epson printer drivers сказав:

  I’а†ve recently started a website, the information you offer on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 268. click here сказав:

  You have noted very interesting points ! ps decent site. What a grand thing, to be loved What a grander thing still, to love by Victor Hugo.

 269. vancouver seo сказав:

  This blog is definitely awesome additionally informative. I have chosen a lot of useful tips out of this amazing blog. I ad love to come back over and over again. Thanks!

 270. Some genuinely great information , Gladiola I discovered this.

 271. RlNXkJMibImLJxXL сказав:

  This is a topic which is near to my heart Thank you! Exactly where are your contact details though?

 272. Some truly wonderful blog posts on this website , thanks for contribution.

 273. TSX TODAY сказав:

  Post writing is also a fun, if you be acquainted with then you

 274. posted at this web site is actually pleasant.

 275. VIP Financing Solutions сказав:

  You have remarked very interesting details ! ps nice web site. Justice is the truth in action. by Jeseph Joubert.

 276. I truly appreciate this post. I?аАТ’аЂа†ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thx again

 277. norton.com/setup сказав:

  I truly appreciate this post.Thanks Again.

 278. yahoo help number сказав:

  the same time as searching for a comparable subject, your web site got here up,

 279. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 280. organic chai tea сказав:

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I ave really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 281. to learn more сказав:

  Major thankies for the blog article.Thanks Again. Want more.

 282. Pets Cremation Jewelry сказав:

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 283. SEO сказав:

  Really informative article.Much thanks again. Keep writing.

 284. Really appreciate you sharing this blog post. Awesome.

 285. this content Someone left me a comment on my blogger. I have clicked to publish the comment. Now I wish to delete this comment. How do I do that?..

 286. onlineshop futter сказав:

  Really enjoyed this article.Really thank you! Keep writing.

 287. TSX сказав:

  Wonderful article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the great writing.

 288. topcashback сказав:

  Thank you ever so for you post.Much thanks again. Awesome.

 289. Muchos Gracias for your blog article.Really looking forward to read more.

 290. estate agent сказав:

  Simply wanna admit that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 291. Looking forward to reading more. Great blog.Thanks Again. Fantastic.

 292. Really enjoyed this blog.Really looking forward to read more. Really Great.

 293. Vancouver SEO сказав:

  Pool Shop I perceived this amazingly very Article today

 294. VANCOUVER SEO сказав:

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 295. teeth falling out dream сказав:

  You must take part in a contest for among the best blogs on the web. I will recommend this web site!

 296. Darwin Horan сказав:

  Lovely website! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also.

 297. I’а†ve read numerous excellent stuff here. Unquestionably worth bookmarking for revisiting. I surprise how lots attempt you set to create this sort of good informative website.

 298. Im obliged for the article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 299. Usually I don at learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice post.

 300. pretty handy stuff, overall I imagine this is well worth a bookmark, thanks

 301. this website сказав:

  Thanks again for the post.Really looking forward to read more. Awesome.

 302. apps download for pc сказав:

  Thanks so much for the post.Much thanks again. Fantastic.

 303. laptop app сказав:

  Well I sincerely liked reading it. This subject procured by you is very helpful for accurate planning.

 304. I really liked your article.Really thank you! Want more.

 305. pretty practical stuff, overall I imagine this is really worth a bookmark, thanks

 306. apps for pc download сказав:

  Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 307. Really appreciate you sharing this blog article.Really thank you! Cool.

 308. You made some good points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 309. VIP Financing Solutions сказав:

  It as amazing for me to have a web page, which is good in support of my knowledge. thanks admin

 310. VIP Financing Solutions сказав:

  Thanks for the article post.Thanks Again. Great.

 311. VIP Financing Solutions сказав:

  This is my first time pay a visit at here and i am truly pleassant to read all at alone place.

 312. There as definately a great deal to learn about this subject. I really like all of the points you made.

 313. click here сказав:

  Really appreciate you sharing this blog.Much thanks again. Want more.

 314. visit website сказав:

  Preliminary writing and submitting is beneficial.

 315. Interesting post , I am going to spend a lot more time learning about this subject

 316. 日本藤素心得 сказав:

  It as impressive that you are getting ideas from this article as well as from our dialogue made here.

 317. jual like facebook сказав:

  Muchos Gracias for your article post.Thanks Again. Fantastic.

 318. for more information сказав:

  Thanks for helping out, great information. аЂа‹аЂ The four stages of man are infancy, childhood, adolescence, and obsolescence.аЂ аЂа› by Bruce Barton.

 319. In it something is. Thanks for the help in this question, the easier, the better

 320. Rainbow Riches сказав:

  very good post, i certainly love this web site, keep on it

 321. this website сказав:

  There is certainly a lot to find out about this subject. I like all of the points you ave made.

 322. assisted living facility сказав:

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžve been absent for some time, but now I remember why I used to love this weblog. Thank you, I will try and check back much more often. How regularly you update your internet web site?

 323. Thanks-a-mundo for the blog.Really thank you! Awesome.

 324. free seo tools сказав:

  This blog is without a doubt awesome additionally amusing. I have found a bunch of interesting tips out of this source. I ad love to return again soon. Thanks a lot!

 325. wonderful issues altogether, you simply won a logo new reader. What would you suggest in regards to your post that you simply made a few days in the past? Any positive?

 326. emergency locksmith сказав:

  It is really a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 327. cryptocurrency news сказав:

  Thank you for helping out, wonderful info. It does not do to dwell on dreams and forget to live. by J. K. Rowling.

 328. Thanks for another great article. Where else could anybody get that kind of info in such an ideal method of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.

 329. HD/4k Video Backgrounds сказав:

  Loving the article.. thanks for your insight Value the admission you delivered.. My web searches seem complete.. thank you. of course, analysis is paying off.

 330. seo сказав:

  The Silent Shard This may almost certainly be really beneficial for many of one as job opportunities I plan to never only with my blog but

 331. porno filme сказав:

  Very informative blog article.Thanks Again. Keep writing.

 332. Im obliged for the post.Much thanks again. Really Great.

 333. I think other web site proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 334. This is a excellent blog, and i desire to take a look at this each and every day in the week.

 335. I value the blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 336. Say, you got a nice blog post. Keep writing.

 337. Alhambra Home Loans сказав:

  just wondering if you get a lot of spam responses? If so how

 338. Thanks for helping out, superb info. аЂа‹аЂ Hope is the denial of reality.аЂ аЂа› by Margaret Weis.

 339. Im obliged for your blog. Much many thanks. Keep beginner as guide to.

 340. Very neat post.Much thanks again. Want more.

 341. You made some decent points there. I looked on the internet for the subject matter and found most people will approve with your website.

 342. Theocracy сказав:

  Thank you for your article post.Really thank you! Awesome.

 343. cod cupon fashion days сказав:

  Nice blog right here! Also your website lots up very fast! What web host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 344. cryptocurrency trading сказав:

  Only wanna input that you have a very nice web site , I like the layout it actually stands out.

 345. wellness сказав:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I ave shared your web site in my social networks!

 346. deals сказав:

  Whats Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & help other users like its aided me. Good job.

 347. Vape Pen сказав:

  I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 348. security guard company сказав:

  result of concerns relating to your in basic dental remedy?

 349. this website сказав:

  Merely a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding style. аЂа‹аЂ Better by far you should forget and smile than that you should remember and be sad.аЂ аЂа› by Christina Georgina Rossetti.

 350. seo vancouver сказав:

  Muchos Gracias for your blog article.Thanks Again. Really Great.

 351. top tsx stocks today сказав:

  I think this is a real great blog post.Much thanks again. Cool.

 352. time сказав:

  Merely wanna comment that you have a very nice web site , I love the design and style it really stands out.

 353. hoodie creepypasta сказав:

  This is one awesome blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 354. This very blog is definitely entertaining additionally amusing. I have discovered a lot of helpful tips out of this source. I ad love to visit it every once in a while. Thanks!

 355. Essay helper сказав:

  You made some decent points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 356. Barstools сказав:

  Muchos Gracias for your article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 357. tmin4link сказав:

  online dating websites This actually answered my problem, thanks!

 358. calluses сказав:

  I truly appreciate this post.Thanks Again. Will read on

 359. empresas de pisos сказав:

  If you are free to watch humorous videos on the web then I suggest you to pay a visit this website, it consists of really thus funny not only videos but also extra information.

 360. weight loss foods сказав:

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the website is also very good.

 361. Sripatum сказав:

  There as certainly a lot to know about this issue. I like all of the points you have made.

 362. luxury dog perfume сказав:

  Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 363. jiaogulan tee сказав:

  nonetheless, you command get bought an shakiness over that

 364. pronostic football сказав:

  Thanks so much for the article post.Much thanks again. Keep writing.

 365. Studyflow сказав:

  Valuable Website I have been reading out a few of your posts and i can state pretty nice stuff. I will definitely bookmark your blog.

 366. ez battery system сказав:

  Utterly indited content, Really enjoyed looking through.

 367. for more info сказав:

  Its hard to find good help I am constantnly saying that its difficult to find good help, but here is

 368. go now сказав:

  This is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise info Thank you for sharing this one. A must read article!

 369. anvarol сказав:

  There is certainly apparently quite a bit to realize about this. I suppose you made some superior points in characteristics also.

 370. complete kweektent сказав:

  Merely wanna comment that you have a very nice internet site , I enjoy the style it actually stands out.

 371. Extra resources сказав:

  You need to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will recommend this site!

 372. More Help сказав:

  News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

 373. find more info сказав:

  It as best to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I all recommend this site!

 374. madden mobile ashcloud сказав:

  I think you have mentioned some very interesting details , regards for the post.

 375. Flooring Augmented сказав:

  Thanks so much and I am taking a look forward to touch you.

 376. soccer livescores сказав:

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Much thanks again. Much obliged.

 377. bc seo сказав:

  In general, the earlier (or higher ranked on the search results page)

 378. augmented reality java сказав:

  Much more people today need to read this and know this side of the story. I cant believe youre not more well-known considering that you undoubtedly have the gift.

 379. Coupons Codes сказав:

  Studying this write-up the donate of your time

 380. booth dome сказав:

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn at show up. Grrrr well I am not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say superb blog!

 381. flying superhero fight сказав:

  Its hard to find good help I am regularly proclaiming that its difficult to procure good help, but here is

 382. loft conversions london сказав:

  You made some good points there. I did a search on the issue and found most people will agree with your website.

 383. Previous Papers 2018 сказав:

  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

 384. sex toys сказав:

  whoah this blog is magnificent i love reading your articles. Keep up the good work! You know, a lot of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 385. Sample Papers 2018 сказав:

  Very good article.Thanks Again. Really Great.

 386. Escorts сказав:

  It as hard to come by well-informed people on this subject, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 387. Model Papers 2018 сказав:

  Very nice post and right to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thx

 388. click for more сказав:

  time we grabbed a W without a key Injury. That will be a huge blow for the

 389. for details сказав:

  Looking forward to reading more. Great blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 390. to learn more сказав:

  your blog. I too am an aspiring blog writer but I am still new to everything.

 391. Cute dresses сказав:

  Very good blog.Much thanks again. Really Cool.

 392. for details сказав:

  It as difficult to find knowledgeable people on this topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 393. Eyelash Extensions сказав:

  Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 394. I wanted to thank you for this great article, I definitely loved each and every little bit of it. I have bookmarked your web site to look at the newest stuff you post.

 395. Wow, that as what I was exploring for, what a material! present here at this webpage, thanks admin of this website.

 396. for more info сказав:

  keep it up! I all go ahead and bookmark your site to come back later. Cheers

 397. click here сказав:

  Really informative blog article.Much thanks again. Great.

 398. Kitchens Rochdale сказав:

  Really informative article post.Really thank you! Fantastic.

 399. Kitchens Chadderton сказав:

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the website is very good.

 400. How To Manifest сказав:

  Loving the info on this internet site , you have done outstanding job on the articles.

 401. I really liked your post.Really looking forward to read more.

 402. android porn сказав:

  Very good article. I am dealing with some of these issues as well..

 403. buy erection pills сказав:

  I think this is a real great blog article.Really thank you! Will read on

 404. anal pussy rape сказав:

  There is visibly a bundle to realize about this. I suppose you made some good points in features also.

 405. Hobart Escorts сказав:

  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright

 406. Model Papers сказав:

  There as certainly a great deal to find out about this topic. I like all the points you have made.

 407. Apartment for sale Dubai сказав:

  What the amazing post you ave made. I merely stopped into inform you I truly enjoyed the actual read and shall be dropping by from time to time from right now on.

 408. I think this is a real great post. Awesome.

 409. Tiny Rick сказав:

  This certainly answered my dilemma, thank you!

 410. www.norton.com/setup сказав:

  moment this time I am browsing this website and reading very informative

 411. best pron сказав:

  WWykMv keep up the excellent work , I read few articles on this site and I conceive that your website is real interesting and has got bands of fantastic information.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

kazmetal l.com