ВІД ГОЛОВИ ПРОФКОМУ ЗАВОДУ – ДО РЕЗИДЕНТА НЕЛЕГАЛЬНОЇ РОЗВІДКИ

Олександр СКРИПНИК

За свідченнями ветеранів-розвідників полковник у відставці Федір Ілліч ХІЛЬКО є однією з найбільш яскравих і колоритних постатей в післявоєнній історії української зовнішньої розвідки. Протягом 17 років він виконував відповідальні завдання в низці країн Європи, уміло видаючи себе за далекого родича багатого промисловця довоєнної Німеччини, а також за знатного в минулому члена нацистської партії, штандартенфюрера у штабі Герінга, котрий успішно продовжував свій кар’єрний ріст у післявоєнний період.

Завдяки наполегливості й природній обдарованості він сам став процвітаючим бізнесменом, встановлював і підтримував контакти з високопоставленими вченими, міністрами й навіть із першими особами деяких держав та їхніми близькими родичами, які й не підозрювали, що мають справу з радянським розвідником-нелегалом. На зв’язку мав цінні джерела з числа співробітників посольств, міністерств оборони й закордонних справ.  Після повернення на батьківщину він відмовився від московської квартири, скромно жив на одну полковницьку зарплату й потім пенсію в Києві, в той час як на його закордонному банківському рахунку залишилося лежати 300 000 німецьких марок, які не стали більше чіпати через підозру, що вони можуть перебувати під контролем спецслужб.

Під виглядом бізнесмена за кордоном-1960-ті роки

Федір Ілліч ХІЛЬКО

Берлін_1945

Берлін, 1945 рік

За кермом трофейного автомобіля

За кермом трофейного автомобіля

Нагороди Хілька у музейній експозиції СЗР України

Нагороди Хілька у музейній експозиції СЗР України

Під час підготовки у розвідники-нелегали

Під виглядом бізнесмена за кордоном-1960-ті роки

Повернення на батьківщину. У Борисполі зустрічають колеги і дружина

Повернення на батьківщину. У Борисполі зустрічають колеги і дружина

Хілько_5

Шлях у нелегальну розвідку

 У музейній експозиції Служби зовнішньої розвідки України матеріалам про Хілька відведено чи не найбільше місця у порівнянні з його колегами. І це цілком справедливо. Федір Ілліч був справді неординарною особистістю. Якби він не став розвідником, то цілком міг стати, скажімо, директором Мелітопольського моторного заводу або іншим фаховим керівником у масштабах Мелітополя, Запоріжжя чи Києва. Для цього мав усі якості і задатки. Але доля так склалася, що він став розвідником.

Мабуть, не останню роль у цьому зіграло місце його народження. Федір народився у німецькому поселенні, яке заснували німці-колоністи наприкінці XVIII століття. У післяреволюційний час там мешкало лише дві українських сім’ї – Іллі Хілька і його брата Терентія. Коли стало питання, в яку школу віддавати Федька, батько настояв на тому, щоб він навчався в місцевій німецькій школі, де були сильні викладачі і давалися хороші знання. Викладання, щоправда, там відбувалося лише німецькою, та в цьому не було ніяких проблем для хлопця, котрий змалку виріс у німецькому оточенні і без особливих труднощів розмовляв не гірше за дітей місцевих колоністів.

Знання німецької стало йому в нагоді в роки війни, особливо під час виконання розвідувальних завдань за лінією фронту. Після чергового рейду в тил ворога, коли Федорові з товаришами вдалося захопити в полон німецького генерала, а потім брати участь у його допиті в ролі перекладача, ним зацікавилася військова контррозвідки. У травні 1945 року він став військовим перекладачем  у Групі радянських військ у Німеччині. Однак така посада його не зовсім задовольняла. Федір мріяв закінчити десятирічку, інститут. Лише після четвертого рапорту, 1950 року, його прохання задовольнили і демобілізували.

Хілько повернувся до Мелітополя, де мешкали його мама з вітчимом. Пішов учнем токаря на дизелебудівний завод, закінчив десятирічку у вечірній школі, став студентом-заочником Мелітопольського інституту механізації та електрифікації сільського господарства. Фронтовик одружився, у сім’ї з’явилися син і донька. На роботі справи складалися більш ніж успішно. Упродовж якогось часу він працював техніком у відділі збуту продукції, згодом був обраний головою заводського комітету профспілок і, нарешті, секретарем парткому заводу.

Та якось відбулася розмова, яка кардинально змінила всю його подальшу долю. Людина, яка відрекомендувалася співробітником органів держбезпеки, запропонувала йому працювати за кордоном в ролі розвідника-нелегала. «Ви досконало володієте німецькою, – сказав незнайомець, – і цілком можете за кордоном зійти за свого. Якраз саме зараз багато німців-репатріантів повертаються з Радянського Союзу додому. Під виглядом одного з них плануємо послати й вас». У цій ситуації найскладнішим було те, що виїжджати він мав сам, без дружини і дітей, які німецької не знали зовсім. Проте після деякого вагання Федір Хілько все ж дав згоду.

Упродовж двох років, з 1957-го по 1959-й, він проходив спеціальну підготовку в Києві: оперативну, правову, країнознавчу. З ранку до вечора вживався в новий образ людини, під виглядом якої йому потрібно було на першому етапі перебувати понад рік в проміжній країні – Німецькій Демократичній Республіці.

Відповідно до легенди Федір мав виступити у ролі втікача на Захід, який проривався через залізну завісу, щоб «дихати повітрям свободи», а також отримати спадщину далекої родички – рахунок в одному з банків і довічну частину доходів великої фірми. Ця легенда склалася за цілком несподіваного збігу обставин.

Якось в НДР Хілько щиро перейнявся долею молодого парубка – сина своєї знайомої, який почав спиватися, втратив інтерес до життя і поступово деградував як особистість. Федорові Іллічу вдалося повернути його до нормального життя. За це мати хлопця переоформила на рятівника спадщину, яку можна було отримати тільки за умови проживання у ФРН. А вона із сином не хотіла виїздити з НДР, оскільки мала хорошу роботу й поважне становище в суспільстві. З цією метою вона знайшла для Ф. Хілька місце в своєму розгалуженому родоводі.

Тепер, за однією з генеалогічних гілок, він був далеким родичем німецького промисловця, який заповів різні частки своїх прибутків численній рідні. Представники радянської розвідки старанно відшліфували легенду прикриття і озброїли розвідника-нелегала всією інформацією та матеріалами про його «родичів»: фотографіями, характеристиками, дрібними деталями й подробицями з минулого. Серед близьких Хілька тепер значився й офіцер гітлерівської армії, який входив до першої тисячі членів нацистської партії, володар так званого золотого почесного знака НСДАП. Цей офіцер наприкінці війни перейшов до союзників СРСР з антигітлерівської коаліції.

Бізнесмен за легендою

 Згодом Ф. Хілько, як колись на фронті, перейшов через кордон до ФРН, звернувся до поліції, отримав статус біженця і за повною програмою пройшов різноманітні перевірки. Йому дали «добро» на проживання і роботу, видали необхідні документи. Завдяки рекомендаційним листам і залишеній «спадщині» розвідникові вдалося порівняно швидко завести необхідне коло знайомств, знайти пристойне житло і влаштуватися на роботу до фірми, що давала можливість у перспективі вільно роз’їжджати країною та бувати за кордоном, мати виходи на підприємства військової промисловості. Адже основне завдання, поставлене перед ним Центром, полягало в добуванні інформації військово-політичного характеру. На це були зорієнтовані й цінні інформатори, яких Федір Ілліч як новий резидент-нелегал прийняв на зв’язок від свого попередника: співробітники міністерств оборони та закордонних справ, працівники деяких дипломатичних місій та інші.

Минуло трохи часу, і він уже мав репутацію солідного та успішного бізнесмена. А після зустрічі з далеким закордонним «дядьком», котрий через п’ятнадцять років уперше вирішив провідати батьківщину, його ставки ще підвищилися. Здавалося б, усе йшло успішно, але якось Федір Ілліч помітив за собою стеження. А невдовзі у ресторані за обідом до нього підсів чоловік поважного вигляду, який виявився співробітником західнонімецької розвідки. Він сказав, що за Федором давно спостерігають, поділяють його погляди, підтримують глибоко патріотичні переконання і в ім’я процвітання «великої Німеччини» пропонують працювати на зовнішню розвідку і повернутися до НДР для виконання важливих завдань.

Таких зустрічей було кілька. У Центрі не на жарт стривожилися розвитком подій і дали команду поступово згортати всю оперативну роботу, щоб не піддавати непотрібному ризику цінних інформаторів. Через заздалегідь обумовлений маршрут він у середині 1960-х років повернувся до Радянського Союзу.

Детальний звіт про виконану роботу, «розбір польотів», пропозиція осісти в Москві та відмова від цього, одержання квартири в Києві, пережиті в недалекому минулому кількаразові стресові ситуації – все це вкупі спровокувало інфаркт. Лікувався Федір Ілліч у санаторії в Кончі-Заспі під Києвом. Згодом, після одужання, навів керівництву української зовнішньої розвідки цілу низку переконливих доказів і пропозицій щодо свого подальшого використання у ролі розвідника за кордоном.  А здобутий в останньому відрядженні статус, всі напрацювання, документи, банківські рахунки – все це допомагало йому. Трохи змінивши легенду про тимчасову відсутність і дещо скоригувавши її, можна було продовжувати розпочату раніше справу, щоправда, вже в інших країнах. І Федора Ілліча знову відрядили за кордон.

На доповідь Брежнєву і Андропову

Повідомлення Ф. Хілька, особливо в пізніший період роботи, неодноразово доповідалися керівництву радянської зовнішньої розвідки. На підставі деяких з них готували доповіді навіть Генеральному секретареві ЦК КПРС. За словами очевидців, Леонід Брежнєв під час зустрічі з лідером однієї з європейських країн, скориставшись наданою розвідкою інформацією, до одержання якої мав безпосереднє відношення Ф. Хілько, успішно провів переговори й легко парирував чимало запитань, до яких був заздалегідь готовий.

В іншому випадку, за дорученням Юрія Андропова, Хількові було поставлено завдання з’ясувати долю колишніх гестапівських архівів, схованих наприкінці війни в глибоких штольнях гірської місцевості на території Чехословаччини. Крім важливих документів Третього рейху, там нібито ще було багато золота, предметів мистецтва й старовини. У 1946 році невелику частину архіву знайшли й вивезли американці. Потім почалися спроби розшукати все інше, але безуспішно. Згодом пошуки активізувалися, зокрема представниками з-за океану.

Ця інформація стала відома Центру, який ухвалив рішення спрацювати на випередження, але так, щоб не сполохати іноземних шукачів скарбів, які мали якусь інформацію про сховок. Хілько під виглядом представника іноземної фірми познайомився з потрібними людьми, які не тільки дали йому ключ до пошуків скарбу, а й самі взяли в них активну участь. Уже на завершальній стадії радянська сторона підключила до операції представників місцевої партнерської спецслужби, які, зрештою, вдало її завершили. Було знайдено чимало ящиків із документами гестапо. Інших цінностей, щоправда, не виявили. Вочевидь, фашисти їх вивезли кудись іще в 1945-му.

Після остаточного повернення на батьківщину  у 1979 році Федір Ілліч ще довго працював на ділянці підбору й підготовки кандидатів у розвідники-нелегали. Навіть на заслуженому відпочинку продовжував передавати свої знання й досвід майбутнім українським розвідникам, був у них хорошим наставником. У його пенсійному посвідченні є запис: «60 років вислуги» (це з урахуванням військових років і всіх пільгових нарахувань). Таке рідко ще десь можна побачити.

«З ним я б пішов у розвідку»

Збираючи упродовж кількох років інформацію про долю Федора Хілька, я багато цікавого дізнався від ветеранів розвідки, які разом з ним працювали. Мене як журналіста настільки вразила його доля, що я вже тоді подумав: «З цього може вийти хороша книга». Я зустрічався з усіма, хто знав Хілька, розкопав деякі матеріали в архіві розвідки, зокрема власноруч складену розлогу автобіографію. Вдалося знайти відеоспогади самого розвідника. Дуже цінною була розповідь Євгена Кириловича Марчука, у якого Хілько був наставником і свого роду куратором, коли майбутній генерал армії України робив свої перші кроки в органах держбезпеки, а на той час – саме у розвідці. Багато цікавого розповів про батька син Юрій, якого я знайшов у містечку Вишневому під Києвом.

– Як тільки в нас вдома збиралися колеги батька, а це траплялося нерідко, – згадував син розвідника, – обов’язково лунали фрази про «слов’янську шафу», спогади про роботу в розвідці, про різні курйозні випадки. Запам’яталася розповідь батька про те, як його з навчальною метою в ролі іноземного диверсанта направили в район Запорізької АЕС із завданням її умовного виведення з ладу. Було це ще в радянські часи. А всім відповідним органам дали про це орієнтування й поставили завдання: знайти і знешкодити.  Але в них нічого не вийшло. Батько два тижні знімав квартиру в однієї бабусі прямо біля наміченого об’єкта, вивчив усі підходи, побачив, через який лаз робітники проникають, щоб минути прохідну, проникнув на територію, заклав «вибухівку», повернувся в Центр і надав схему мінування. Тоді добряче дісталося на горіхи всім відповідальним за забезпечення безпеки атомної станції.

Юрій передав для музейної експозиції Служби зовнішньої розвідки України деякі документи, світлини, численні батьківські ордени й медалі. Хотів ще на додачу віддати трубку, особисто вирізану з дерева й подаровану батькові керівником однієї з європейських країн, та вона десь загубилася у сімейних архівах.

На думку багатьох, хто знав Федора Хілька, у нього всередині начебто був якийсь стрижень, що не дозволяв йому ні розслабитися, ні зігнутися перед будь-якими життєвими проблемами й випробуваннями. Він вважав, що не буває завдань, які не можна було б виконати. Питання для нього полягало лише в тому, скільки знадобиться для цього часу. Про таких людей зазвичай кажуть: «З ним я б пішов у розвідку».


Хілько_1980-ті_Із біографічної довідки

Федір Ілліч Хілько  народився 11 лютого 1925 року у німецькому поселенні Дармштадт (нині – село Ромашки) Мелітопольського району Запорізької області. Під час Другої світової війни воював у складі добровольчого комсомольського інженерного полку Південного фронту спершу рядовим, а згодом командиром взводу розвідки. Після демобілізації працював на Мелітопольському дизельному (нині – моторному) заводі, де пройшов шлях від учня токаря до голови профспілкового комітету, а невдовзі – секретаря парткому  заводу. З 1957-го по 1959-й проходив спеціальну підготовку в Києві як розвідник-нелегал, після чого тривалий час працював за кордоном. Після повернення на батьківщину з 1979 і аж до останніх днів життя брав участь у підготовці майбутніх українських розвідників. Помер у червні 1999 року. За успішне виконання розвідувальних завдань нагороджений орденом Червоної Зірки, медаллю «За бойові заслуги» і вже в роки незалежності України – орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. Крім того, удостоєний трьох бойових орденів і ряду медалей за участь у Другій світовій війні.

Коментарі
 1. Health сказав:

  I’ll right away clutch your rss feed as I can’t find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly allow me recognise in order that I could subscribe. Thanks.

 2. Buty z Dzinsu сказав:

  You have brought up a very good points , appreciate it for the post.

 3. Home Improvement сказав:

  Hi, Neat post. There’s an issue along with your web site in web explorer, could test this… IE still is the market chief and a huge portion of folks will pass over your magnificent writing due to this problem.

 4. Home Improvement сказав:

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 5. SportsPhysical сказав:

  I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 6. Interior Decorating сказав:

  Awsome site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also

 7. sklep z odzieza bhp сказав:

  Generally I do not learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great post.

 8. News сказав:

  Some genuinely prize articles on this internet site , saved to favorites .

 9. I just wanted to type a simple remark to be able to express gratitude to you for those precious steps you are giving out here. My extended internet research has at the end of the day been rewarded with good details to go over with my company. I would repeat that many of us website visitors actually are undeniably fortunate to be in a useful place with so many marvellous individuals with useful plans. I feel pretty fortunate to have used the web site and look forward to some more cool minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 10. crammonduk.com сказав:

  It is in point of fact a great and useful piece of information. I¡¦m satisfied that you just shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 11. chanelpascher.com сказав:

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 12. Home Improvement сказав:

  You have brought up a very superb points , thanks for the post.

 13. Hello my friend! I wish to say that this article is amazing, great written and include almost all important infos. I’d like to peer more posts like this.

 14. I was just seeking this info for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 15. Tore Aus Polen сказав:

  Thank you, I’ve recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the greatest I have found out till now. But, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the supply?

 16. Home Improvement сказав:

  I simply wished to say thanks once again. I’m not certain the things that I might have followed in the absence of the actual tips and hints shared by you over that field. It had been a very fearsome issue in my opinion, however , encountering your well-written strategy you solved that took me to jump with contentment. I am grateful for this help and expect you find out what an amazing job you are getting into instructing most people via your site. More than likely you have never met all of us.

 17. naturally like your web-site however you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the reality nevertheless I will definitely come back again.

 18. Home Improvement сказав:

  I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again!

 19. health insurance сказав:

  Valuable info. Fortunate me I discovered your website by chance, and I am stunned why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 20. tech сказав:

  Very efficiently written article. It will be valuable to anybody who usess it, including yours truly :). Keep doing what you are doing – i will definitely read more posts.

 21. aoflibrary.net сказав:

  Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is really frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 22. Very good written story. It will be beneficial to everyone who usess it, including yours truly :). Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 23. News сказав:

  You have mentioned very interesting points ! ps nice site. “The empires of the future are the empires of the mind.” by Sir Winston Leonard Spenser Churchill.

 24. You have brought up a very fantastic details , thankyou for the post.

 25. News сказав:

  Just wanna input on few general things, The website style and design is perfect, the written content is rattling wonderful : D.

 26. News сказав:

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 27. There is visibly a lot to know about this. I believe you made various nice points in features also.

 28. Fashion сказав:

  I was looking through some of your posts on this internet site and I conceive this website is real instructive! Keep on putting up.

 29. You are my breathing in, I possess few blogs and occasionally run out from to brand.

 30. News сказав:

  Merely wanna state that this is invaluable , Thanks for taking your time to write this.

 31. News сказав:

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 32. News сказав:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 33. Tworzenie Stron Gorzow сказав:

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 34. Strony WWW Projektowanie сказав:

  I truly enjoy reading on this web site, it has great articles. “Never fight an inanimate object.” by P. J. O’Rourke.

 35. This is really fascinating, You’re a very professional blogger. I have joined your rss feed and stay up for in quest of more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 36. News сказав:

  I believe you have mentioned some very interesting details , regards for the post.

 37. News сказав:

  I will immediately seize your rss as I can’t in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me know in order that I may just subscribe. Thanks.

 38. `Emery EPS сказав:

  I simply need to advise you that I am new to writing and undeniably valued your report. Likely I am likely to remember your blog post . You truly have amazing article content. Love it for giving out with us your favorite website page

 39. Fashion сказав:

  Usually I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 40. )meTroclick сказав:

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 41. Faytech North America" сказав:

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 42. hop over to these guys сказав:

  I just want to say I’m very new to blogs and honestly savored this blog. More than likely I’m want to bookmark your website . You actually come with wonderful article content. Appreciate it for sharing with us your website page.

 43. Ronweabsdow сказав:

  Drugs Onn Line Tadalafil Side Effects Anxiety Medication In Canada viagra Priligy Generico Senza Ricetta Clomid Online Overnight L’Ejaculation Rapide

 44. Jeffhact сказав:

  Cialis Generique En Belgique Cephalexin Clindamycin cialis online Cialis Contrareembolso Alicante

 45. Ronweabsdow сказав:

  Effexor Online Without Prescription Vendita Viagra Generico buy viagra online Cialis A Buon Prezzo 20mg Cialis Dosage Acheter Viagra Pfizer 100mg

 46. Ronweabsdow сказав:

  Buy Viagra Pfizer Sky Pharmacy Online viagra Levitra Decret Acheter Cialis Angleterre Where Can I Cialis

 47. Ronweabsdow сказав:

  Fedex Shipping Stendra No Physician Approval Tomar Levitra Es Peligroso viagra How To Naturally Last Longer Amoxicillin Effectiveness Precio Propecia Principio Activo

 48. Ronweabsdow сказав:

  Tomar Propecia Estearato De Magnesio Generic Cialis Available In Canada levitra on line italia Side Effects Of Viagra Tablets Viagra Acheter Belgique Colospa

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

kazmetal l.com