ВІД ГОЛОВИ ПРОФКОМУ ЗАВОДУ – ДО РЕЗИДЕНТА НЕЛЕГАЛЬНОЇ РОЗВІДКИ

Олександр СКРИПНИК

За свідченнями ветеранів-розвідників полковник у відставці Федір Ілліч ХІЛЬКО є однією з найбільш яскравих і колоритних постатей в післявоєнній історії української зовнішньої розвідки. Протягом 17 років він виконував відповідальні завдання в низці країн Європи, уміло видаючи себе за далекого родича багатого промисловця довоєнної Німеччини, а також за знатного в минулому члена нацистської партії, штандартенфюрера у штабі Герінга, котрий успішно продовжував свій кар’єрний ріст у післявоєнний період.

Завдяки наполегливості й природній обдарованості він сам став процвітаючим бізнесменом, встановлював і підтримував контакти з високопоставленими вченими, міністрами й навіть із першими особами деяких держав та їхніми близькими родичами, які й не підозрювали, що мають справу з радянським розвідником-нелегалом. На зв’язку мав цінні джерела з числа співробітників посольств, міністерств оборони й закордонних справ.  Після повернення на батьківщину він відмовився від московської квартири, скромно жив на одну полковницьку зарплату й потім пенсію в Києві, в той час як на його закордонному банківському рахунку залишилося лежати 300 000 німецьких марок, які не стали більше чіпати через підозру, що вони можуть перебувати під контролем спецслужб.

Під виглядом бізнесмена за кордоном-1960-ті роки

Федір Ілліч ХІЛЬКО

Берлін_1945

Берлін, 1945 рік

За кермом трофейного автомобіля

За кермом трофейного автомобіля

Нагороди Хілька у музейній експозиції СЗР України

Нагороди Хілька у музейній експозиції СЗР України

Під час підготовки у розвідники-нелегали

Під виглядом бізнесмена за кордоном-1960-ті роки

Повернення на батьківщину. У Борисполі зустрічають колеги і дружина

Повернення на батьківщину. У Борисполі зустрічають колеги і дружина

Хілько_5

Шлях у нелегальну розвідку

 У музейній експозиції Служби зовнішньої розвідки України матеріалам про Хілька відведено чи не найбільше місця у порівнянні з його колегами. І це цілком справедливо. Федір Ілліч був справді неординарною особистістю. Якби він не став розвідником, то цілком міг стати, скажімо, директором Мелітопольського моторного заводу або іншим фаховим керівником у масштабах Мелітополя, Запоріжжя чи Києва. Для цього мав усі якості і задатки. Але доля так склалася, що він став розвідником.

Мабуть, не останню роль у цьому зіграло місце його народження. Федір народився у німецькому поселенні, яке заснували німці-колоністи наприкінці XVIII століття. У післяреволюційний час там мешкало лише дві українських сім’ї – Іллі Хілька і його брата Терентія. Коли стало питання, в яку школу віддавати Федька, батько настояв на тому, щоб він навчався в місцевій німецькій школі, де були сильні викладачі і давалися хороші знання. Викладання, щоправда, там відбувалося лише німецькою, та в цьому не було ніяких проблем для хлопця, котрий змалку виріс у німецькому оточенні і без особливих труднощів розмовляв не гірше за дітей місцевих колоністів.

Знання німецької стало йому в нагоді в роки війни, особливо під час виконання розвідувальних завдань за лінією фронту. Після чергового рейду в тил ворога, коли Федорові з товаришами вдалося захопити в полон німецького генерала, а потім брати участь у його допиті в ролі перекладача, ним зацікавилася військова контррозвідки. У травні 1945 року він став військовим перекладачем  у Групі радянських військ у Німеччині. Однак така посада його не зовсім задовольняла. Федір мріяв закінчити десятирічку, інститут. Лише після четвертого рапорту, 1950 року, його прохання задовольнили і демобілізували.

Хілько повернувся до Мелітополя, де мешкали його мама з вітчимом. Пішов учнем токаря на дизелебудівний завод, закінчив десятирічку у вечірній школі, став студентом-заочником Мелітопольського інституту механізації та електрифікації сільського господарства. Фронтовик одружився, у сім’ї з’явилися син і донька. На роботі справи складалися більш ніж успішно. Упродовж якогось часу він працював техніком у відділі збуту продукції, згодом був обраний головою заводського комітету профспілок і, нарешті, секретарем парткому заводу.

Та якось відбулася розмова, яка кардинально змінила всю його подальшу долю. Людина, яка відрекомендувалася співробітником органів держбезпеки, запропонувала йому працювати за кордоном в ролі розвідника-нелегала. «Ви досконало володієте німецькою, – сказав незнайомець, – і цілком можете за кордоном зійти за свого. Якраз саме зараз багато німців-репатріантів повертаються з Радянського Союзу додому. Під виглядом одного з них плануємо послати й вас». У цій ситуації найскладнішим було те, що виїжджати він мав сам, без дружини і дітей, які німецької не знали зовсім. Проте після деякого вагання Федір Хілько все ж дав згоду.

Упродовж двох років, з 1957-го по 1959-й, він проходив спеціальну підготовку в Києві: оперативну, правову, країнознавчу. З ранку до вечора вживався в новий образ людини, під виглядом якої йому потрібно було на першому етапі перебувати понад рік в проміжній країні – Німецькій Демократичній Республіці.

Відповідно до легенди Федір мав виступити у ролі втікача на Захід, який проривався через залізну завісу, щоб «дихати повітрям свободи», а також отримати спадщину далекої родички – рахунок в одному з банків і довічну частину доходів великої фірми. Ця легенда склалася за цілком несподіваного збігу обставин.

Якось в НДР Хілько щиро перейнявся долею молодого парубка – сина своєї знайомої, який почав спиватися, втратив інтерес до життя і поступово деградував як особистість. Федорові Іллічу вдалося повернути його до нормального життя. За це мати хлопця переоформила на рятівника спадщину, яку можна було отримати тільки за умови проживання у ФРН. А вона із сином не хотіла виїздити з НДР, оскільки мала хорошу роботу й поважне становище в суспільстві. З цією метою вона знайшла для Ф. Хілька місце в своєму розгалуженому родоводі.

Тепер, за однією з генеалогічних гілок, він був далеким родичем німецького промисловця, який заповів різні частки своїх прибутків численній рідні. Представники радянської розвідки старанно відшліфували легенду прикриття і озброїли розвідника-нелегала всією інформацією та матеріалами про його «родичів»: фотографіями, характеристиками, дрібними деталями й подробицями з минулого. Серед близьких Хілька тепер значився й офіцер гітлерівської армії, який входив до першої тисячі членів нацистської партії, володар так званого золотого почесного знака НСДАП. Цей офіцер наприкінці війни перейшов до союзників СРСР з антигітлерівської коаліції.

Бізнесмен за легендою

 Згодом Ф. Хілько, як колись на фронті, перейшов через кордон до ФРН, звернувся до поліції, отримав статус біженця і за повною програмою пройшов різноманітні перевірки. Йому дали «добро» на проживання і роботу, видали необхідні документи. Завдяки рекомендаційним листам і залишеній «спадщині» розвідникові вдалося порівняно швидко завести необхідне коло знайомств, знайти пристойне житло і влаштуватися на роботу до фірми, що давала можливість у перспективі вільно роз’їжджати країною та бувати за кордоном, мати виходи на підприємства військової промисловості. Адже основне завдання, поставлене перед ним Центром, полягало в добуванні інформації військово-політичного характеру. На це були зорієнтовані й цінні інформатори, яких Федір Ілліч як новий резидент-нелегал прийняв на зв’язок від свого попередника: співробітники міністерств оборони та закордонних справ, працівники деяких дипломатичних місій та інші.

Минуло трохи часу, і він уже мав репутацію солідного та успішного бізнесмена. А після зустрічі з далеким закордонним «дядьком», котрий через п’ятнадцять років уперше вирішив провідати батьківщину, його ставки ще підвищилися. Здавалося б, усе йшло успішно, але якось Федір Ілліч помітив за собою стеження. А невдовзі у ресторані за обідом до нього підсів чоловік поважного вигляду, який виявився співробітником західнонімецької розвідки. Він сказав, що за Федором давно спостерігають, поділяють його погляди, підтримують глибоко патріотичні переконання і в ім’я процвітання «великої Німеччини» пропонують працювати на зовнішню розвідку і повернутися до НДР для виконання важливих завдань.

Таких зустрічей було кілька. У Центрі не на жарт стривожилися розвитком подій і дали команду поступово згортати всю оперативну роботу, щоб не піддавати непотрібному ризику цінних інформаторів. Через заздалегідь обумовлений маршрут він у середині 1960-х років повернувся до Радянського Союзу.

Детальний звіт про виконану роботу, «розбір польотів», пропозиція осісти в Москві та відмова від цього, одержання квартири в Києві, пережиті в недалекому минулому кількаразові стресові ситуації – все це вкупі спровокувало інфаркт. Лікувався Федір Ілліч у санаторії в Кончі-Заспі під Києвом. Згодом, після одужання, навів керівництву української зовнішньої розвідки цілу низку переконливих доказів і пропозицій щодо свого подальшого використання у ролі розвідника за кордоном.  А здобутий в останньому відрядженні статус, всі напрацювання, документи, банківські рахунки – все це допомагало йому. Трохи змінивши легенду про тимчасову відсутність і дещо скоригувавши її, можна було продовжувати розпочату раніше справу, щоправда, вже в інших країнах. І Федора Ілліча знову відрядили за кордон.

На доповідь Брежнєву і Андропову

Повідомлення Ф. Хілька, особливо в пізніший період роботи, неодноразово доповідалися керівництву радянської зовнішньої розвідки. На підставі деяких з них готували доповіді навіть Генеральному секретареві ЦК КПРС. За словами очевидців, Леонід Брежнєв під час зустрічі з лідером однієї з європейських країн, скориставшись наданою розвідкою інформацією, до одержання якої мав безпосереднє відношення Ф. Хілько, успішно провів переговори й легко парирував чимало запитань, до яких був заздалегідь готовий.

В іншому випадку, за дорученням Юрія Андропова, Хількові було поставлено завдання з’ясувати долю колишніх гестапівських архівів, схованих наприкінці війни в глибоких штольнях гірської місцевості на території Чехословаччини. Крім важливих документів Третього рейху, там нібито ще було багато золота, предметів мистецтва й старовини. У 1946 році невелику частину архіву знайшли й вивезли американці. Потім почалися спроби розшукати все інше, але безуспішно. Згодом пошуки активізувалися, зокрема представниками з-за океану.

Ця інформація стала відома Центру, який ухвалив рішення спрацювати на випередження, але так, щоб не сполохати іноземних шукачів скарбів, які мали якусь інформацію про сховок. Хілько під виглядом представника іноземної фірми познайомився з потрібними людьми, які не тільки дали йому ключ до пошуків скарбу, а й самі взяли в них активну участь. Уже на завершальній стадії радянська сторона підключила до операції представників місцевої партнерської спецслужби, які, зрештою, вдало її завершили. Було знайдено чимало ящиків із документами гестапо. Інших цінностей, щоправда, не виявили. Вочевидь, фашисти їх вивезли кудись іще в 1945-му.

Після остаточного повернення на батьківщину  у 1979 році Федір Ілліч ще довго працював на ділянці підбору й підготовки кандидатів у розвідники-нелегали. Навіть на заслуженому відпочинку продовжував передавати свої знання й досвід майбутнім українським розвідникам, був у них хорошим наставником. У його пенсійному посвідченні є запис: «60 років вислуги» (це з урахуванням військових років і всіх пільгових нарахувань). Таке рідко ще десь можна побачити.

«З ним я б пішов у розвідку»

Збираючи упродовж кількох років інформацію про долю Федора Хілька, я багато цікавого дізнався від ветеранів розвідки, які разом з ним працювали. Мене як журналіста настільки вразила його доля, що я вже тоді подумав: «З цього може вийти хороша книга». Я зустрічався з усіма, хто знав Хілька, розкопав деякі матеріали в архіві розвідки, зокрема власноруч складену розлогу автобіографію. Вдалося знайти відеоспогади самого розвідника. Дуже цінною була розповідь Євгена Кириловича Марчука, у якого Хілько був наставником і свого роду куратором, коли майбутній генерал армії України робив свої перші кроки в органах держбезпеки, а на той час – саме у розвідці. Багато цікавого розповів про батька син Юрій, якого я знайшов у містечку Вишневому під Києвом.

– Як тільки в нас вдома збиралися колеги батька, а це траплялося нерідко, – згадував син розвідника, – обов’язково лунали фрази про «слов’янську шафу», спогади про роботу в розвідці, про різні курйозні випадки. Запам’яталася розповідь батька про те, як його з навчальною метою в ролі іноземного диверсанта направили в район Запорізької АЕС із завданням її умовного виведення з ладу. Було це ще в радянські часи. А всім відповідним органам дали про це орієнтування й поставили завдання: знайти і знешкодити.  Але в них нічого не вийшло. Батько два тижні знімав квартиру в однієї бабусі прямо біля наміченого об’єкта, вивчив усі підходи, побачив, через який лаз робітники проникають, щоб минути прохідну, проникнув на територію, заклав «вибухівку», повернувся в Центр і надав схему мінування. Тоді добряче дісталося на горіхи всім відповідальним за забезпечення безпеки атомної станції.

Юрій передав для музейної експозиції Служби зовнішньої розвідки України деякі документи, світлини, численні батьківські ордени й медалі. Хотів ще на додачу віддати трубку, особисто вирізану з дерева й подаровану батькові керівником однієї з європейських країн, та вона десь загубилася у сімейних архівах.

На думку багатьох, хто знав Федора Хілька, у нього всередині начебто був якийсь стрижень, що не дозволяв йому ні розслабитися, ні зігнутися перед будь-якими життєвими проблемами й випробуваннями. Він вважав, що не буває завдань, які не можна було б виконати. Питання для нього полягало лише в тому, скільки знадобиться для цього часу. Про таких людей зазвичай кажуть: «З ним я б пішов у розвідку».


Хілько_1980-ті_Із біографічної довідки

Федір Ілліч Хілько  народився 11 лютого 1925 року у німецькому поселенні Дармштадт (нині – село Ромашки) Мелітопольського району Запорізької області. Під час Другої світової війни воював у складі добровольчого комсомольського інженерного полку Південного фронту спершу рядовим, а згодом командиром взводу розвідки. Після демобілізації працював на Мелітопольському дизельному (нині – моторному) заводі, де пройшов шлях від учня токаря до голови профспілкового комітету, а невдовзі – секретаря парткому  заводу. З 1957-го по 1959-й проходив спеціальну підготовку в Києві як розвідник-нелегал, після чого тривалий час працював за кордоном. Після повернення на батьківщину з 1979 і аж до останніх днів життя брав участь у підготовці майбутніх українських розвідників. Помер у червні 1999 року. За успішне виконання розвідувальних завдань нагороджений орденом Червоної Зірки, медаллю «За бойові заслуги» і вже в роки незалежності України – орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. Крім того, удостоєний трьох бойових орденів і ряду медалей за участь у Другій світовій війні.

Коментарі
kazmetal l.com