ВАЖЛИВО НЕ ЗГАЯТИ ЧАС

Осінь стала врожайною на перевірки ІТ-компаній силовими структурами,  в ЗМІ її навіть назвали  «вереснева антиайтішна операція». У цьому зв’язку виникає питання: чи готова влада  створити умови та сприяти зростанню пріоритетної для держави галузі, яка не лише розвиває внутрішній, а й експортує свій продукт на зовнішній ринок. Саме про це ми вели розмову з Віктором ВАЛЄЄВИМ, директором Асоціації «ІТ України».

Пане Вікторе, з чим, на вашу думку, пов’язані нещодавні масштабні перевірки ІТ-компаній?
– Дохід індустрії інформаційних технологій за минулий рік наблизився до прибутку від металургії хімічної промисловості, а силові структури діють за принципом – в кого високий фінансовий оборот, того і перевіряємо. Я вважаю, що подібні втручання – це один з елементів тиску влади на бізнес, який, як мені не прикро це констатувати, в останній час посилився. Під час обшуків ми спостерігали вилучення обладнання, виведення з ладу електронних носіїв та серверів через неправомірні дії силовиків, як наслідок – втрата вкрай важливої інформації та непоправна шкода діяльності компаній. Останні події показали, що сьогодні терміново потрібно на законодавчому рівні врегулювати відносини між ІТ-галуззю та правоохоронними органами.

– Яким чином?
Зараз ми співпрацюємо з Мінекономрозвитку та Мін’юстом, розробляємо наше формалізоване бачення змін до Кримінально-процесуального кодексу. На мою думку, перш за все необхідно законодавчо заборонити вилучання  серверів та обладнання правоохоронними органами, так як такі дії призводять до втрати  інформації. Ця проблема стосується не тільки компаній нашої галузі, а широкого загалу, оскільки сьогодні всі дані зберігаються на електронних носіях. Як приклад, завтра силові структури прийдуть з перевіркою в фінансову установу – результати виходу з ладу або примусового вилучення обладнання потягнуть за собою не менш негативні наслідки. Тому перевірка серверів та зняття копій даних має здійснюватися коректно, окремим компетентним підрозділом, що спеціалізується на кібербезпеці. Зараз вилучені сервери роками зберігаються в правоохоронних органах, які навіть не знають, як з ними поводитися. ІТ-компанії відкриті до діалогу з силовими структурами, мають конкретні пропозиції та готові консолідувати зусилля, щоб уникнути таких ситуацій у майбутньому.
  Чи викликає нарікання з боку контролюючих органів розповсюджена система СПД-контракторів в ІТ-компаніях?
– Ми діємо виключно у рамках правового поля України. Є закон, якого ми чітко дотримуємося, і в якому не зазначено обмеження кількості компаній, з якими може співпрацювати той чи інший працівник. Міністерство фінансів періодично пропонує ліквідувати систему СПД, але чиновникам слід замислитися, скільки збитків це завдасть країні. В мене колись була розмова з заступником губернатора однієї з областей України. Він навів мені дані загальної статистики з наповнення бюджету області, зазначивши, що ІТ-галузь сплачує менше податків, ніж автосалони. Я йому пояснив, що маржа в ІТ-компаніях сьогодні складає 10-15%, а 90 % послуг та продукції спрямовані на експорт, тому посилення податкового та адміністративного тиску лише спонукатиме до переведення бізнесу в іншу країну.
Сьогодні багато вітчизняних висококласних спеціалістів інформаційної галузі працюють за кордоном.
– В Україні дуже багато талановитих людей. Я вважаю, що важливе надбання кожної держави – не тільки газ, корисні копалини, а й люди, інтелект нації, її еліта. Як експлуатуються  в повному обсязі поклади руди, нафти, так само державою повинні використовуватися талановиті спеціалісти. Маючи інтелект, решту можна придбати. Сьогодні наші очільники повторюють помилку своїх попередників та не перешкоджають, а й б навіть навпаки сказав, сприяють  «відтоку мізків», повторюючи, що якщо когось щось не влаштовує переїжджайте в іншу країну. Люди, які закликають до того, щоб інтелект нації виїздив закордон, роблять дії спрямовані на це, – державні злочинці, які мають бути притягнені до відповідальності за статтею про зраду національним інтересам. Багато хто чув про талановитого програміста  Яна Кума, який виїхав з України в 90-ті роки, розробив програму та  продав її за 16 млрд. доларів. Це дорожче навіть ніж «Криворіжсталь» та «Укртелеком» разом узяті. Ми маємо розуміти важливість наукоємких галузей для держави та перспективи від інвестицій в ці сфери.

Скільки таких талановитих спеціалістів вже виїхало з країни?

–  З початку політичної кризи країну залишили близько 5 000 високласних фахівців. А скількох ми ще можемо втратити через недалекоглядну економічну політику уряду. В Європі створюють всі умови для фахівців з інженерії, інформаційної галузі.  А наші чиновники своєю незграбною політикою навпаки спонукають співвітчизників шукати кращого життя за межами України.
 – Що необхідно інформаційній галузі для її розвитку?
– Бізнес зараз знаходиться між молотом та ковадлом. Нам конче  потрібні інвестиції. Але, з одного боку, держава комунікує імідж воюючої країни, а з іншого –  прагне залучити кошти від інвесторів. Треба піднімати рівень довіри до України, адже жоден інвестор не буде працювати в країні, в якій окрім війни, наприклад, вносять 100 правок в податковий лише за кілька років. Це ненормальна ситуація для ведення бізнесу. Нам зараз потрібні рівні умови з програмістами Індії, Румунії, Білорусі, з якими ми конкуруємо на світовому ринку. Завдяки підтримці з боку держави індійські програмісти сьогодні одні з найкращих у світі, навіть великі американські компанії консультуються з ними з приводу обрання вдалої ІТ-стратегії. А в Румунії, наприклад, інформаційна сфера взагалі звільняється від сплати будь-яких податків. Я не знаю в Європі жодної країни, в якій би не існували спеціальні умови для приоритетних галузей.               
– Зараз пропонують створити однакові податкові умови для всіх. Яка ваша думка з цього приводу?
– Борці за рівність відзначилися у 1917 році, якщо це той шлях, який прагне повторити наша держава, тоді давайте припинимо говорити про те, яка ми ліберальна країна і заявимо, що у нас неокомунізм. Рівні параметри податкової реформи когось піднімуть, а комусь сильно зашкодять, тому вважаю, що це економічно невірний підхід. Як можна розглядати в одній площині, наприклад, імпортерів ліків, які залежать від ситуації на митниці, від кредитного портфелю, для яких податок на імпорт призведе до суттєвих збитків,  та сферу послуг, де передусім дуже гостро стоїть питання заробітної плати? У кожної галузі підприємницької діяльності – своя специфіка, тому робити всім рівний економічний ландшафт, створювати для всіх однакові умови – це неправильно та нерозумно. Це підхід популіста, а не топ-менеджера, тому дуже прикро, коли  подібні заяви підтримують люди з бізнесу, адже вони чудово розуміють, що в компанії різні спеціалісти отримують зовсім несхожі умови роботи. Щоб зібрати добрий врожай на городі, треба враховувати, що одні культури потребують підвищеної вологості, інші – навпаки багато сонця, і т. д. Чому тоді в глобальному баченні економіки країни ми говоримо про те, що треба запровадити однакові податкові умови для всіх галузей?
– Як тоді підвищити економічний та соціальний рівень життя в країні?
Нам потрібно поставити бізнес в пріоритет всьому, що робиться в державі. Але поки що можновладці ставлять на перше місце популізм та соціальні питання. Розглянувши структуру нашого Кабміну, в якому в повному обсязі представлені соціальні міністерства, виникає логічне питання: чому з  20 міністерств в уряді не знайшлося місця для Міністерства промисловості, а всі економічні питання замкнені на одному Мінекономрозвитку? В нас всі міністерства контролюють, розподіляють та витрачають кошти. Державою була розроблена програма розвитку економіки, зазначені показники, до яких ми повинні прийти через п’ять років. Уже минув рік, давайте візьмемо, подивимося, що зроблено. А ми не чуємо жодної звітності з цього приводу. Звичайно є й виключення, але загалом так. Влада  п’ять років не може прийняти закон та створити Експортно-кредитне агентство. У країні створюються антикорупційне бюро, нова поліція, але жодного інституту розвитку за цей час так і не заснували. В нас багато рішень приймаються на основі абстрактних популістських догм.
– Чому, на вашу думку, відсутній конструктивний діалог між владою та бізнесом?
До влади прийшло чимало людей з бізнесу. Є чимало прикладів ефективності їх роботи, але трапляються випадки, коли, замість того, щоб розуміти всю відповідальність за свої дії, вони дивляться на  представників бізнесу крізь призму ієрархії, сприймаючи їх як підлеглих. І таке ставлення, на мою думку, грає визначальну роль у відносинах між владою та бізнесом. Покращення, звісно, є, але на фоні колапсу в економіці воно майже не відчутне. Нам не вистачає системності. Ми начебто і зрушили з мертвої точки, але просуваємося занадто повільно. Важливо не згаяти час. Треба мислити в глобальному масштабі, бо якщо ми програємо в боротьбі за інвестиції, інтелект, то не зможемо побудувати потужну економіку, яка забезпечить зростання рівня життя суспільства і стане основою для створення сильної армії. Тому зараз потрібен новий формат, новий виток бізнес-революція, а не зміни в бізнесі.
– Багато говорять про брак співпраці бізнесу й освіти, а як з цим справи в ІТ-сфері?
Без наявності достатнього числа ІТ-фахівців у цій галузі української економіки ми не зможемо користуватися новими технологіями і успішно конкурувати на міжнародній арені. Наша  Асоціація спільно з Міністерством освіти та науки розробляє нові спеціальності та вдосконалює освітню програму, бере участь у розподілі держзамовлення з ІТ-спеціальностей. Ми стимулюємо компанії до співпраці з ВНЗ: вони крупні відкривають навчальні лабораторії, їхні спеціалісти викладають у навчальних закладах. У цьому сенсі  ІТ-індустрія унікальна, так як жодна інша галузь так тісно не співпрацює з ВНЗ у масштабах всієї країни, і ми готові поділитися цим досвідом.
        

Коментарі

kazmetal l.com