Укрпошта по-новому, або Жертва хворому листоноші

Гармонізація українського законодавства з європейським торкнулася і поштової галузі. Однак поточний план імплементації в Україні тієї самої директиви, регулюючої поштовий ринок ЄС, перекручує норми і підміняє поняття.

Мінінфраструктури розробило план імплементації директиви Європейського Парламенту та Ради 97/67 / ЄС і проект закону про внесення змін до закону України “Про поштовий зв’язок”. І навіть встигла відправити документи на схвалення європейським експертам.

Насправді план імплементації підготувала нова команда в.о. гендиректора Укрпошти Ігоря Ткачука. Мабуть, у регуляторів поштової галузі відсутні фахівці. І роботу з адаптації українського поштового законодавства віддали юристам Укрпошти, забувши, що Укрпошта – не весь поштовий ринок України.

Нагадаю, що за останні роки поруч і незалежно від Укрпошти виріс величезний ринок поштового зв’язку, де частка Укрпошти становить лише 36% (в 2014 році). А на плечах приватних операторів тримається індустрія e-commerce і де-факто соціально-поштова функція.

Автори плану імплементації, схоже, не вчитувалися в директиву. Тому що вона якраз передбачає демонополізацію ринку, прозорість умов роботи і тарифікації послуг, відсутність дискримінації щодо користувачів і всіх поштових операторів, можливість роботи декількох “національних операторів”, незалежність регулятора і доступ усіх учасників ринку до поштової інфраструктури.

Але ці принципи явно не влаштовують державного монополіста. План імплементації директиви від фахівців Укрпошти перевертає європейські норми з ніг на голову і, по суті, є документом про розвиток державного поштового оператора, а не ринку в цілому. План повсюдно підміняє поняття директиви і звинувачує приватних операторів у всіх бідах Укрпошти.

У директиві чорним по білому написано, що держава може призначити одне або декілька підприємств в якості провайдерів загального обслуговування.

У контексті українського законодавства це означає демонополізацію Укрпошти, позбавлення її права бути єдиним національним поштовим оператором, позбавлення її інших монопольних прав, у тому числі на надання універсальної поштової послуги (УПП), і неприпустимість інших преференцій з боку держави (наприклад, безкоштовне користування державним комунальним майном).

Директива свідчить, що призначення такого провайдера підлягає періодичному перегляду і що його функції можуть бути розподілені між різними компаніями.

У тексті плану можливість демонополізації, необхідність оцінки результатів роботи Укрпошти в ролі національного поштового оператора, оцінка наслідків можливого розподілу функцій національного поштового оператора між декількома операторами відсутня.

Але, згідно з планом, Укрпошта вимагає державного захисту, і її погана робота обгрунтовується впливом ринку. Директива ж ніде не піднімає питання захисту будь-якого оператора – тільки про вільну конкуренцію та ефективності. На чолі кута – інтереси споживача, а не поштового оператора.

Нагадаю, що мережі ряду приватних операторів стали фундаментом для тисячі великих і маленьких бізнесів, джерелом добробуту десятків тисяч сімей. Ці компанії не відбирали в Укрпошти клієнтів, вони не використали державне майно, а виросли разом з клієнтами у висококонкурентному середовищі. І без підтримки держави.

Не можна зруйнувати поштовий ринок під гаслами “порятунку державного оператора”. І для держави, і для суспільства важлива наявність працездатною інфраструктури. “Своя”, хоч і погано працююча Укрпошта, зручна тільки чиновнику.

Укрпошта має колосальний потенціал, але сьогодні вона не самостійне підприємство, а державне відомство, кероване ззовні.

Підприємство в критичному стані, і без хірургічного втручання його не врятувати. Навіть принісши в жертву всю галузь поштового зв’язку і майбутнє пов’язаних з ним галузей. Тому міністерство просто зобов’язане фахово й неупереджено провести імплементацію європейських норм і реформувати поштову галузь в інтересах усього поштового ринку.

Валентин КАЛАШНИК, президент Української асоціації директ маркетингу

Коментарі
kazmetal l.com