Податківці взялися за зарплату айтішників у конвертах

Податківці розповіли, які “сірі” схеми використовують ІТ-компанії у своїй діяльності, і як вони з ними борються.

Обшуки та інші процесуальні заходи не торкнулися цього року найбільших ІТ-компаній. Про це заявив  перший заступник голови Фіскальної служби Сергій Білан.

“Ми зробили топ 100 цих компаній з невеликими обсягами. І хочу вам повідомити, що з цього списку до жодної компанії не застосовувалися процесуальні дії: не проводилося обшуку, не були вилучені документи. Тобто ніякого перешкоджання діяльності компаній не проводилося. А з всіх існуючих у галузі ІТ +5000 компаній з початку року було проведено 17 планових перевірок та 170 позапланових. Тобто, це менше ніж десята частка відсотка “, – заявив Білан.

За словами Білана, ДФС не поділяє сфери, в яких веде розслідування або здійснює контроль.

“На жаль, злочинці і недобросовісні підприємці використовують різні схеми для власного збагачення. Якщо раніше працювали всім відомі великі майданчики, на які стікалися великі фінансові потоки, то зараз вони не працюють”, – зазначає чиновник.

“За нашими приблизними оцінками, ІТ-галузі щомісяця використовується десь 300 млн грн фіктивного податкового кредиту. Це надання послуг і цілий ряд інших схем. Коли контролюючі органи починають придивлятися до цих схем, на жаль, відразу починаємо відчувати опір. Звичайно, хочуть захистити свої схеми. Я не кажу про всю галузь. Звичайно, це не стосується тих сумлінних І- компаній, що платять податки. Але, на жаль, на їх фоні і паразитують ті, хто на цьому збагачується “, – говорить Білан.

На його думку, компанії маніпулюють питаннями іноземних інвестицій. “Звичайно, ми всіляко підтримуємо іноземні інвестиції в Україну. Ми зробимо все для того, щоб розвивався бізнес. Але ні в якому разі ці інвестиції не є індульгенцією при використанні протиправних схем “, – відзначає він. За словами чиновника, іноземні інвестиції – це більшою мірою офшорні компанії, кінцевими бенефіціарами яких є громадяни України. “І навіть якщо іноземні інвестиції заходять з більш розвинених країн  великої сімки, то менеджмент, який знаходиться тут на місці і проводить господарські операції – це ті ж самі українці з нашим менталітетом. З усіма нашими позитивними і негативними рисами. Вони добре обізнані, як оптимізувати податки “, – додає він.

“Які існують схеми: наведу пару простих прикладів з діяльності так званих чесних білих ІТ-компаній, які зараз піднімають бучу в інформаційному просторі”, – розповідає чиновник. Наприклад, ІТ-компанія укладає договір з одним з міністерств України про розробку програмного забезпечення на суму 25 млн грн. Отримує ці гроші. Показує, що наймає для розробки ПЗ 5-10 компаній, з якими ніби розподіляє отримані гроші. “А насправді це ПЗ робиться двома програмістами на цій фірмі. Загальна вартість – менше мільйона гривень. Пряме присвоювання коштів держбюджету – 24 млн грн.”, – підкреслює чиновник.

Він навів  приклад ще одного кримінального провадження. Фірма, яка надає телекомунікаційні послуги, показує офіційно одну кількість абонентів, за якими платить податки. Реальна кількість абонентів – у 6 разів більше.

Ще один приклад: ІТ-компанія поставляє обладнання, яке ввезено в Україну поза митним контролем. Вона показує, що це обладнання купила у фірми Х. Але фірма Х займається ввезенням в Україну мороженої свинини і пакетів. Інших операцій не було.

“Ми не розрізняємо, програми надають, товари або послуги або розробляють код. Є питання до тих безпосередньо компаній, які займаються розробкою програмного забезпечення. Тому що офіційно працевлаштованих людей там одна-дві людини. Працюють більше. Навіть якщо співробітник офіційно працевлаштований – ви прекрасно розумієте, як і де виплачується зарплата. Відкрито картки за кордоном у розріз вимоги нашого закону про те, що повинно бути схвалення Нацбанку. І вся валюта залишається там “, – нарікає чиновник.

Він показав інструкцію внутрішнього користування однієї ІТ-компанії, яка була вилучена під час одного з обшуків. Зачитав: “Шановні колеги, зазначений документ потрібно вивчити напам’ять. Потрібно чітко знати про себе наступну інформацію: юридична особа, де ви працевлаштовані. Назва відділу, посада, дата працевлаштування та заробітна плата, офіційна в гривнях. У разі входу в приміщення представників правоохоронних органів необхідно залишатися на своїх місцях і повідомити відповідних осіб “.

На одному з останніх обшуків, за словами Білана, була вилучена пачка конвертів з абревіатурою ЗП, в які було вкладено від двох до чотирьох тисяч доларів. “Якщо ми беремо контентную компанію, що займається розробкою коду – вона знімає офіс за $ 20 000. А платіж до бюджету щомісяця складає 1200 грн … Ми приходимо тільки туди, де є підстави прийти”, – резюмує він.

Коментарі
kazmetal l.com