КОНВЕРТУВАТИ САНТИМЕНТИ

Україна у списку пріоритетів для Канади щодо розвитку міжнародної торгівлі і співробітництва. Зміцнювати й розвивати канадсько-українські відносини Президент України ще наприкінці вересня доручив відомому тележурналісту Андрію ШЕВЧЕНКУ – він став Надзвичайним і Повноважним Послом України в Канаді. Про те, як українець з таким промовистим прізвищем буде торувати шлях до Канади, зокрема, й вітчизняному бізнесові, та чим останній може зацікавити заокеанських партнерів, пан Посол розповів перед самим відльотом до Канади.

Мені здається, сьогодні Україна має повне усвідомлення того, що дає співпраця з Канадою. Це не просто країна «Великої сімки», це технологічна країна з висококонкурентною економікою, яка для нас є ключем до виходу на інші ринки.  Той фокус, який взяла Канада на розвиток транстихоокеанського співробітництва – це теж для нас великі можливості. Це колосальні можливості для нас просунутися не просто до Отави і Калгарі, а й далі. Ми безмежно вдячні Канаді за політичну, економічну, військово-технічну підтримку. Окремо хочеться подякувати за проекти технічної співпраці, які реалізує канадський уряд. Чи це проект сталого економічного розвитку для Дніпропетровщини або Львівщини, чи  страхування сільськогосподарських виробників, чи проект з розвитку навичок працевлаштування, чи інші напрямки – це все конкретика, яка робить сильнішою нашу економіку, а нас – більш привабливими для світу і для Канади.

Унікальність моменту

Які я завдання бачу для Посольства України в Канаді? По-перше, ми маємо в повний голос і дуже аргументовано розповісти про переваги співпраці між українським та канадським бізнесом. Це означає максимально чітко пояснити унікальність того моменту, в якому є Україна. Ми маємо великий ринок, відносно дешеві енергоносії, низька частка зарплати у собівартості продукції, у нас є значний людський капітал. Гадаю, що ці складові здатні зацікавити канадських партнерів у реальних проектах. Також я думаю, що нині ми маємо показати зовсім інший рівень дружньої підтримки українського бізнесу. І канадського бізнесу – також. Минув той час, коли українська система влади і українська дипломатія у тому числі мали обслуговувати інтереси однієї сім’ї. Сподіваюся, що ми вже проходимо той час, коли кожен чиновник у кожному проекті шукав свій власний корупційний інтерес. Нині системі влади і дипломатії треба показати здатність виконувати ті задачі, які на них покладені суспільством. Зокрема, проявити реальну і повноцінну підтримку бізнесу в тих питаннях, де це потрібно – контакти, консульська чи юридична підтримка. І ми будемо це здійснювати.

Не ризикну виділяти окремі напрямки співпраці, але моє відчуття таке, що про що б ми не говорили – чи то про технологічну співпрацю, чи про сільськогосподарське виробництво, чи про космос, чи про ІТ, результат є там, де є дієві команди.

Програми обміну цінні можливістю передати знання, можливостями того ж парламентського стажування. Ми не повинні переоцінювати себе, але і недооцінювати також не варто. Канадці українського походження для України представляють велику цінність у цілком конкретних напрямках, особливо коли йдеться про представників транснаціональних компаній – з їхніми практичними знаннями і напрацюваннями.

Розмова зі світом

Канада може бути ключем для українського бізнесу до виходу на інші ринки. У практичному сенсі все зводиться до стандартизації, але насправді річ не тільки в цьому. Коли ми вирішуємо питання про відповідність цим стандартам, ми робимо крок набагато більший, ніж здається. З цими стандартами ми можемо завойовувати на вихід на нові ринки.

Що ми наразі можемо про себе сказати? Ми працюємо: боротьба з корупцією, дерегуляція, я знаю, що в Парламенті скоро буде «дерегуляційний день» – розглядатиметься дерегуляційний пакет законів. Ми на шляху до цього системного рішення, яке дещо полегшить наше спілкування.  Нарешті, нові правила роботи для митниці. Ми дуже сподіваємося, що той експеримент, який зараз розпочався в Одеській митниці, і ті зміни, що проанонсовані на інших митницях, дадуть зовсім іншу якість роботи для всіх, хто задіяний у торгівлі між двома країнами.

У нашій розмові зі світом і з Канадою важливо підтримати правильні слова правильними діями. Прийшов час говорити відкрито. Минув період, коли ми могли покладатися на таку емоційну солідарність з нами під час Майдану, коли ми могли розраховувати на співчуття у зв’язку з агресією Росії. Нині треба показати дійсні реформи в Україні. І вже є сегменти, де нам є чим похвалитися. Є певні зрушення в енергетичному секторі, перші багатообіцяючі зміни в тому, як функціонує державний апарат. З’явилася нова поліція. Тож варто навчитися нам показати і сильні сторони теж. Принаймні, я серед іншого і в цьому вбачаю своє завдання.

В історичному сенсі зараз важливо сентименти, які є між Україною та Канадою, цей надзвичайно потужний дружній заряд симпатії, конвертувати в зрілу, дуже прагматичну, впевнену партнерську співпрацю.

Коментарі
kazmetal l.com