Підйом з глибини: ВВП України в третьому кварталі виріс

ВВП України зріс на символічні 0,7%. Що зумовило зростання і чи збережеться позитивна тенденція в наступні 12 місяців

У понеділок, 16 листопада, Держстат опублікував експрес-повідомлення, в якому дав попередні оцінки економіки України за підсумками третього кварталу (липень-вересень). Згідно зі звітом статвідомства, в III кварталі, порівняно з попереднім, ВВП України зріс на 0,7%. Останній раз українська економіка демонструвала позитивну динаміку рівно два роки тому, в III кварталі 2013-го.

Правда, якщо порівнювати показники III кварталу 2015-го з аналогічним показником за попередній рік, то українська економіка досі знижується – 7%. У порівнянні з показником першого півріччя, коли ВВП скоротився на 16,3%, це непогане досягнення.

В чому причина поліпшення статистичних показників і чи можна це вважати ознакою одужання української економіки.

“В принципі незначне зростання в III кварталі +2015-го в порівнянні з II кварталомбил прогнозуємо і очікуємо, – говорить головний економіст інвесткомпанії Dragon Capital Олена Бєлан. – Економіка країни досягла дна в II кварталі і тепер починає демонструвати ознаки відновлення”.

Очікували поліпшення ситуації і інші експерти. Глава НБУ Валерія Гонтарєва наприкінці жовтня повідомляла, що Нацбанк очікує зростання приблизно на 1% в третьому кварталі в порівнянні з другим. “Подібні прогнози робили і експерти міжнародних організацій, наприклад МВФ”, – додає президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило.

При цьому зростання квартал до кварталу – не найголовніший показник. На думку керівника аналітичного відділу Adamant Capital експерта, наступного тут багато що залежить від методики розрахунку. “Наприклад, якщо вважати реальний ВВП в базових цінах 2010 року та обліковувати сезонні фактори (Держстат запевняє, що він їх не враховує, але їх методика непрозора, і реальні дані можуть відрізнятися), то, за нашими розрахунками, виходить фантастичне зростання в 25% квартал до кварталу, – дивується Фастовець. – Що могло зумовити такий ривок – незрозуміло, адже об’єктивних передумов для нього немає “.

Директор дослідницького центру CASE Україна Дмитро Боярчук звертає увагу, що підсумковий показник падіння ВВП рік до року – 7% – виявився помітно гірше за прогнози багатьох експертів. “Ми розраховували вийти в третьому кварталі на 5% падіння рік до року, а тепер підсумок за 2015-й також може виявитися гірше прогнозних показників і досягти 11-12% спаду ВВП рік до року”, – розповідає Боярчук.

Експерти сходяться на тому, що одна з ключових причин зростання ВВП квартал до кварталу і уповільнення падіння рік до року – низька база порівняння. Костянтин Фастовець вважає, що це, ймовірно, стало чи не ключовим чинником поліпшення статпоказателей. Як переконаний експерт, саме різке падіння промвиробництва в III кварталі +2014-го, пов’язане з ескалацією бойових дій у Донбасі, і дозволило дещо поліпшити показники в цьому році.

Ярослав Жаліло констатує, що саме в липні-вересні минулого року в повній мірі позначилося дестабілізуючий вплив на економіку України ряду факторів. “По-перше, це бойові дії на сході країни і пов’язаний з ними розрив виробничих ланцюжків по всій Україні, – пояснює він. – По-друге, розрив торгово-економічних зв’язків з Росією і різке падіння експорту”. Через рік, на думку Жаліло, український бізнес почасти пристосувався до нових умов, а вищеназвані чинники падіння вже спрацювали і вичерпали свій негативний потенціал.

Олена Бєлан з Dragon Capital головним локомотивом зростання бачить дві причини. Перша – що зберігається з весни стабільність валютного курсу, яка сприяла поліпшенню споживчих настроїв і очікувань бізнесу. Це призвело до пожвавлення в реальному секторі економіки. Друга – зменшення напруги на сході країни з вересня. Завдяки цьому деякі галузі, зокрема металургія, змогли наростити виробництво, що, у свою чергу, призвело до підвищення експортних поставок.

“Промисловий сектор дійсно ріс трохи швидше очікувань, – говорить Дмитро Боярчук з CASE Україна. – Поновлення випуску металургійної продукції у вересні перевищило прогнозні показники і сприяло поліпшення економічної ситуації”.

Побоювання за майбутнє

Втім, незважаючи на локальні успіхи, час для оптимізму поки ще не настав. Хіба що для стриманого. “Швидше за все, саме збільшення експорту дозволить економіці продовжити зростання і в IV кварталі цього року, – прогнозує Олена Бєлан. – У той же час внутрішнє споживання залишатиметься слабким через зниження купівельної спроможності населення на тлі зростання витрат на послуги ЖКГ”.

На думку Ярослава Жаліло, в IV кварталі позитивні тенденції в економіці збережуться і в наступному році ВВП України продемонструє незначне зростання – близько 2% рік до року.

Дмитро Боярчук помітно стриманішим у своїх очікуваннях: “На заявлений Держстатом зростання в 0,7% ВВП я б взагалі не звертав уваги. Думаю, це наслідок сезонних чинників і не свідчить про позитивні тенденції. Не вважаю, що в четвертому кварталі уповільнення падіння ВВП збережеться на цьому ж рівні, а значить, наступного року нас чекає або символічне зростання економіки, або стагнація. У будь-якому разі різкого зростання ми не побачимо “.

Коментарі
kazmetal l.com