Дрібному бізнесу доведеться платити набагато більші податки

Два проекти податкової реформи (від Южаніної та Яресько) відрізняються  в підході до спрощенців. До них відносяться підприємці з доходом до 300 000 грн (I група), доходом до 1500000 грн (II група) і доходом до 20 млн грн (III група).

Це як дрібні торговці, так і перукарні, готелі, ресторани, СТО, продавці ювелірних виробів, інтернет-магазини, хімчистки, АЗС, спортклуби, тощо.

Кабмінівський проект фактично хоче позбутися спрощеної системи оподаткування, вважаючи її лазівкою для ухилення від податків.

Депутатський проект хоче залишити цю систему. Правда, з II групи пропонують прибрати власників 3-5-зіркових готелів і тих, хто реалізує і продає вироби з шкіри та хутра. А з III групи – тих, хто виробляє ювелірні вироби, підрозділи ресторанів (бари, кухня).

За та проти

Експерти в своїх думках умовно поділилися на два фронти: одні – за реформи Мінфіну, інші – за реформи депутатів.

Приміром, економічний експерт Олександр Охріменко вважає, що для фізосіб більш прийнятним буде проект закону Южаніна. Втім, є й ті, хто вважає, що в уряду просто немає іншого виходу, адже більше ніяк не підняти соціальні стандарти.

«Якщо ми хочемо, щоб розвивалася сфера освіти, медицина, наповнювався Пенсійний фонд, треба платити податки. Іншого виходу немає, так чинять у всіх країнах », – вважає економіст Олексій Устіловскій.

Його колега Михайло Кухар підтримує депутатський проект. «У нас зараз криза, і ми хочемо дати зітхнути підприємцям. Ліберальний проект реформ пропонує, по суті, позбавити хліба обнальщіков і дати заробляти реальним чесним підприємцям не в тіні », – пояснив він.

Але економічний експерт Олександр Савченко вважає, що проект Южаніна – це не більше ніж піар-кампанія. «Проблема полягає в тому, що всі намагаються змінити податки, а міняти треба витрати держбюджету. У першу чергу видатки на утримання місцевої влади, апарату президента, Ради, прокуратури, судів. Знизити податки – не питання, але тільки потім ми знову підемо займати грошей », – говорить Савченко.

До речі, представники МВФ вже висловлювалися досить різко по ліберальному проекту. Суть зводиться до того, що при такому варіанті грошей нам не дадуть, оскільки наповнення бюджету вже дуже під великим питанням.

Якщо приймуть кабмінівський проект, то дрібному бізнесу доведеться платити набагато більші податки.

Підприємці-спрощенці в жаху від перспективи втратити цей статус. Вони кажуть, що їм доведеться закритися, працювати собі в збиток ніхто не захоче.

Експерти вважають, що скасування спрощеного оподаткування зажене весь бізнес у тінь: «I група – торговці на ринках, у кіосках. II група – ті, хто надає послуги населенню. Це малий бізнес, якщо прибрати спрощенку, то вони знову підуть у тінь, і взагалі нічого платити не будуть ».

Що стосується III групи, то за словами фахівців, тут є питання, тому що саме її використовують для відходу в тінь власники ресторанів, готелів.

Коментарі

kazmetal l.com