Інфографіка: Влада і народ: як вони оцінюють хід реформ в країні? По-різному

Реформатори відзвітували про роботу за 9 місяців 2015 року. На їхню думку, значний прогрес є практично в усіх напрямках. Українці вважають інакше

Національна рада реформ (НСР) презентувала третій за рахунком Моніторинг прогресу реформ. На цей раз він охоплює період за третій квартал 2015-го і за дев’ять місяців поточного року. Експерти проектного офісу реформ проаналізували виконання Президентом, Урядом і Парламентом програми реформ. Основні показники були складені на основі п’яти стратегічних реформаторських документів: Угоди про Асоціацію з ЄС, Стратегії розвитку України-2 020, Коаліційної угоди, Меморандуму України з МВФ, програми уряду на 2015 рік.

reformu

Всього аналітики офісу вивчили хід 18 пріоритетних реформ, оцінюючи, наскільки розробка і прийняття нормативних актів відповідають змісту і термінів, прописаним в ключових документах. Тобто, по суті, акцент робився на самому реформаторському процесі, а не на оцінці результатів змін.

У підсумку, на думку НСР, по більшості напрямків рух вперед є. Відставання від графіка істотне, і шансів надолужити згаяне до кінця року небагато, але певних успіхів влади домоглися. Провал, як вважають автори звіту, всього за чотирма напрямками: енергонезалежність (виконано 31%), держуправління (33%), правоохоронна система (41%) і боротьба з корупцією (45%). По решті ситуація краща: рівень виконання задуманого вище 50%. Далі всіх просунулися реформи управління держвласністю (82%), сільського господарства (80%) і децентралізації (76%).

При цьому, на думку опитаних компанією TNS українців, експерти НСР надто оптимістичні. Аналізуючи сприйняття реформ пересічними громадянами, неважко помітити, що оцінки значно відрізняються від представлених Нацрадою. Громадяни вважають, що найбільш активно реформи йдуть у сферах, широко висвітлюватимуться у ЗМІ. Приміром, перші два місця за оцінкою респондентів зайняли реформа нацбезпеки і оборони (поліпшення помітили 60,8% опитаних) і МВС (44,3%). Якщо зі змінами у військовій сфері сперечатися важко, то поліпшення в правоохоронній системі пов’язані в першу чергу з активно висвітлюються в медіа появою нової поліції. Також громадяни непогано оцінюють децентралізацію (32,9%) і конституційну реформу (32,4%). У той же час не можна скидати з рахунків, що більшість наших співвітчизників навряд чи добре розбираються в нюансах сільського господарства, фінансовому секторі або управлінні держпідприємствами. В даному випадку важко помітити швидкі зміни в повсякденному житті українців, швидше за все, тому й оцінки поліпшень з боку суспільства досить низькі.

У кожному разі, легко помітити значне розходження між оцінками експертів НРС (оцінювався процес) і громадян (оцінювали результат). Президенту, Кабміну і Раді доведеться поламати голову, як довести українцям, що реформи успішно йдуть, і пояснити, чому їх результату не видно.

Коментарі
kazmetal l.com