Український бізнес: ситуація з корупцією не покращилася з часів Януковича

Під тиском суспільства влади України вже прийняли ряд законів і процедур для ефективної боротьби з корупцією. Але цього мало, вважає президент Transparency International Україна Олексій Хмара.

На жаль, протягом двох років після Революції Гідності корупція залишається однією з ключових проблем України. Невеликий досягнутий прогрес – заслуга українського громадянського суспільства, а не політиків.

Гарні новини

Ми добилися деяких успіхів, особливо у сфері держзакупівель, почали вчити людей, як повідомляти про факти корупції, розробили нове законодавство про фінансування політичних партій.

За оцінками Уряду, кожного року Україна втрачає більше $ 2300000000 через корупцію в державних закупівлях. Щоб зменшити втрати, наша організація, Transparency International Україна, допомогла розробити проект нового закону про закупівлі, наші експерти працювали в Міністерстві економіки і разом з командою добровольців створювали нову пілотну платформу електронних держзакупівель.

У лютому цього року десять державних відомств в порядку експерименту оголосили про проведення на базі ProZorro 34 конкурсів на загальну суму 13 млн гривень (500 000 євро). В даний час у відкритих електронних тендерах беруть участі більше 1500 різних установ, що оголосили більш 21000 тендерів на суму близько 5 млрд гривень (200 млн євро).

В Україні поки що зберігається негативне ставлення до інституту інформаторів про корупцію. Ось чому в квітні цього року ми почали кампанію “Вони б не мовчали”: комплекс заходів по всій країні, покликаних змінити негативне ставлення до тих, хто виступає проти корупції. На рекламних щитах у найбільших містах розмістили зображення знаменитих українців, таких як Тарас Шевченко, закликаючи людей не мовчати про корупцію. Були також відеоролики на національних телеканалах.

Сотні людей, багато жертв корупції, стали повідомляти нам про факти корупції, ділитися своїм досвідом і звертатися за консультацією. Ми отримали скарги про корупцію в освіті, правоохоронних органах, органах ліцензування, місцевого самоврядування, охорони здоров’я та земельних ресурсів: майже в кожному з держорганів, з якими люди стикаються з дня на день. Експерти також запропонували проведення тренінгів та вебінарів по всій країні, щоб навчити громадян, як використовувати антикорупційне законодавство і як повідомляти про корупцію.

Політичні партії в Україні найчастіше стають інструментами олігархів і приватних осіб, здатних жертвувати великі суми, щоб захопити місця в парламенті. Але тепер є новий закон про фінансування політичних партій, який повинен вступити в силу в середині 2016 року. Він передбачає прозорість фінансування партій і кримінальну відповідальність партійних лідерів за порушення правил. Найбільшою проблемою в даний час є його імплементація.

Великі невдачі

Погана новина – реалізація розроблених і прийнятих ініціатив. Незважаючи на те що в жовтня 2014 року Україна прийняла пакет з шести антикорупційних законів, спрямованих на створення добре фінансованих і незалежних інститутів по боротьбі з корупцією, мало що було зроблено. Національне агентство з запобіганню корупції (НАПКА) і Національне бюро по боротьбі з корупцією (НАБ) досі майже нічого не зробили, щоб виправдати свої назви.

Минулого літа Transparency International Україна подало в суд на уряд України, щоб зобов’язати його провести прозорий конкурс з вибору глави НАПКА. Позов був відхилений, але президент і прем’єр-міністр оголосили повторний запуск конкурсу на посаду керівника НАПКА. У результаті п’ять керівників НАПКА будуть призначені в цьому році, в листопаді.

Всі ці затримки відображаються на бізнес-кліматі країни. Український бізнес вважає, що ситуація з корупцією не покращилася з часів президентства Януковича. І це наслідок бездіяльності української влади в боротьбі з корумпованими чиновниками та імплементації нових законів.

В Україні є слідчий орган по боротьбі з корупцією, з високо мотивованими, навченими кращими фахівцями Європи і США кадрами, з необхідними ресурсами – НАБ. Але він не може розпочати свою роботу без нагляду антикорупційного прокурора. Процес його підбору гальмується генпрокурором Віктором Шокіним і його представниками в конкурсній комісії. Вони всі пов’язані з режимом Януковича. Навіть Європейський союз заявив, що він через це не довіряє процесу формування антикорупційних інститутів.

Таким чином, навіть після сотні смертей під час Революції Переваги, навіть після тисяч смертей громадян в результаті війни з Росією, навіть після заяв про бажання забезпечити більш високий рівень життя для українців уряд як і раніше хоче збагатитися саме, а не боротися з корупцією.

Щоб розірвати порочне коло, українські чиновники повинні не тільки вимовляти полум’яні промови на антикорупційній конференції – вони повинні вживати прості кроки, які могли б радикально змінити ситуацію:

  • створення та розширення прав і можливостей ключових антикорупційних інститутів України і забезпечення їх необхідними ресурсами;
  • перевизначення та переобрання українських суддів та забезпечення незалежності судової влади;
  • створення ефективного механізму реагування на повідомлення людей про урядову корупції.

Це те, заради чого люди стояли на вулицях. Це те, що люди заслуговують.

Автор – президент Transparency International Україна Олексій Хмара

Коментарі
kazmetal l.com