Якою буде індексація зарплати в квітні 2018 року?

Щомісяця відбуваються зміни індексу інфляції, індексу споживчих цін та інших даних, які впливають на індексацію. Якою ж буде індексація зарплати у квітні 2018 року? Розповідає директор департаменту рівня життя та моніторингу соціального розвитку Мінсоцполітики України Ніна ПІДЛУЖНА.

Індексувати зарплату ви маєте право, коли індекс споживчих цін (ІСЦ) перевищить поріг індексації, встановлений із січня 2016 у розмірі 103% (абз. 2 п. 11 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078).

Індексація зарплати в квітні 2018 року залежить від індексу інфляції у лютому 2018 року. ІСЦ за лютий 2018 за даними Держстату становив 100,9%. Отже він не перевищив поріг індексації (103%), тому у квітні 2018 року індексацію нараховують на величину приросту, яка діяла у минулому місяці.

Якщо законодавці підвищили тарифні ставки (оклади), значення ІСЦ у місяці, коли вони були підвищені, приймають за 1 або 100%. Такий місяць є базовим. ІСЦ для проведення подальшої індексації обчислюють із місяця, наступного за базовим місяцем.

УВАГА!


Індексації підлягає зарплата працівників у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб із 01.01.2018 – 1762,00 грн (абз. 2 п. 4 Порядку № 1078). Суму, що перевищує прожитковий мінімум, не індексуйте.

 

Величину приросту ІСЦ та базові місяці для індексації зарплати працівників наведено у Таблиці.

Приріст ІСЦ для проведення індексації зарплати в квітні 2018 року

Базові місяці Приріст ІСЦ для проведення індексації у квітні 2018, %

У 2017 році

січень 14,0
лютий 11,3
березень 10,9
квітень 9,9
травень 6,9
червень 6,8
липень 6,6
серпень 6,7
вересень 3,1
жовтень 3,4
листопад 3,4
грудень

У 2018 році

січень
лютий

УВАГА!


 Працівникам, які відпрацювали неповний робочий час, суму індексації визначайте із розрахунку повного робочого часу, а виплачуйте пропорційно до відпрацьованого часу (абз. 7 п. 4 Порядку № 1078).

Розглянемо, якою буде індексація зарплати в квітні 2018 року для різних категорій працівників.

Індексація зарплати для працівників з оплатою праці за ЄТС

Для працівників, оплату праці яких визначають за єдиною тарифною сіткою (ЄТС), січень 2018 року — базовий, оскільки у цьому місяці Уряд підвищив таким працівникам посадові оклади (тарифні ставки). Розраховувати для них приріст ІСЦ починайте з лютого 2018 року. Право на індексацію працівники матимуть, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації 103%. У квітні цього не відбулося.

Однак серед цієї категорії працівників є такі, що разом із підвищенням посадових окладів здобули право на індексацію в січні 2018 року.

Це працівники 1-го та 2-го тарифних розрядів, оскільки вони не мають інших постійних виплат чи складових зарплати, окрім окладу. Тому з січня 2018 року в них є право на індексацію-різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абз. 4 п. 5 Порядку № 1078).

Розрахована індексаційна різниця для таких працівників становить:

1-го тарифного розряду:

1) 1762,00 грн – 1600,00 грн = 162,00 грн;

2) 179,72 грн – 162,00 грн = 17,72 грн;

2-го тарифного розряду:

1) 1921,00 грн – 1744,00 грн = 177,00 грн;

2) 179,72 грн – 177,00 грн = 2,72 грн.

Оскільки індексація зарплати входить до розміру мінімальної зарплати, у працівників, які не мають постійних її складових (надбавки, премії тощо), вона становить:

  • 1-го тарифного розряду:

1762,00 грн  (посадовий оклад) + 17,72 грн (індексаційна різниця) + 1943,28 грн (доплата до мінзарплати) = 3723,00 грн;

  • 2-го тарифного розряду:

1921,00 грн (посадовий оклад) + 2,72 грн (індексаційна різниця) + 1799,28 грн (доплата до мінзарплати) = 3723,00 грн.

Індексаційні різниці установа виплачуватиме працівникам 1-го та 2-го тарифних розрядів до наступного підвищення тарифних ставок (окладів). Крім того, до неї у майбутньому додавайте і поточну індексацію за умови, коли ІСЦ перевищить поріг індексації (103%).

Працівники з 3-го по 25-й тарифний розряд мають підвищення окладу, яке перевищило суму можливої січневої індексації. Вони втратили право на індексацію, і їх зарплату з січня по квітень 2018 року не індексуйте.

Індексація зарплати для працівників держорганів

Із 01.01.2018 для працівників державних органів КМУ постановою «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році» від 25.01.2018 № 24 затвердив нові розміри посадових окладів.

Тож для індексації зарплати цих працівників січень 2018 року теж став базовим місяцем. Суму підвищення зарплати у січні 2018 року бухгалтер мав порівняти із сумою можливої індексації у січні. У результаті — сума підвищення перевищувала суму можливої індексації. Приріст ІСЦ наростаючим підсумком для працівників державних органів потрібно обчислювати з лютого 2018 року. Отже, працівники державних органів втратили право на індексацію зарплати, і їх зарплату з січня по квітень 2018 року не індексуйте.

Індексація зарплати для працівників органів місцевого самоврядування

Тарифні ставки (оклади) посадових осіб і службовців органів місцевого самоврядування (далі – працівники ОМС) Уряд підвищив у травні 2017 року. Підставою стала постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 24.05.2017 № 353.

Оскільки у працівників ОМС більше оклади не збільшувались — базовим місяцем для них залишився травень 2017 року. З червня по вересень 2017 року величина ІСЦ для індексації зарплати працівників ОМС перевищила встановлений поріг індексації у розмірі 103%. З листопада 2017 року їм відновили індексацію зарплати.

Для таких працівників ОМС у квітні 2018 року залишилися попередніми коефіцієнт індексації (6,9%) і сума індексації — 121,58 грн (1762,00 грн × 6,9%) за повністю відпрацьований місяць.

Але окремим працівникам ОМС схеми посадових окладів, які зазначені в додатках 50, 51, 54 та 55 постанови «Про внесення змін до постанов КМУ від 09.03.2006 № 268 і від 18.01.2017 № 15 та визнання такою, що втратила чинність, постанови КМУ від 27.05.2009 № 504» від 27.09.2017 № 730, Уряд удосконалив та доповнив новими. Для таких працівників базовим місяцем став жовтень 2017 року. Адже цього місяця їм підвищили оклади. Приріст ІСЦ треба розраховувати з листопада 2017 року. Для таких працівників ОМС ІСЦ перевищив поріг індексації у січні 2018 року. Отже вони отримали право на індексацію у березні 2018 року.

Після січня знову розраховуйте приріст ІСЦ до наступного перевищення порогу індексації. Оскільки коефіцієнт ІСЦ за лютий 2018 року не перевищив порогу індексації, то у квітні для окремих працівників ОМС зберігаються попередні коефіцієнт (3,4%) і сума індексації за повністю відпрацьований місяць — 59,91 грн (1762,00 грн × 3,4%).

Джерело: Бюджетник

Коментарі

kazmetal l.com